phpRS
Dnešní datum: 23. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Příprava na Polní den 2019

Vydáno dne 05. 07. 2019 (4419 přečtení)

Po dvou letech jsem se rozhodl opět vyrazit na kopec a to alespoň o Polním dnu. Počasí je, zdá se, objednané velmi dobře a tak nezbylo, než se řádně připravit.


Asi před rokem jsem u Petra OK2ULQ viděl jeho nový PLL oscilátor z dílny DB6NT (MKU LO 8 - 13 PLL). Jedná se o kompaktní oscilátor s určením přímo pro mikrovlnné aplikace. Na výstupu má kmitočet od 8 do 13,6GHz, k dispozici je i druhý výstup, který má frekvence poloviční. Na referenčním výstupu lze "pustit ven" externí referenci nebo vnitřní oscilátor 116MHz, který lze použít pro další transvertory. K oscilátoru se dá doplnit malý displej, pomocí kterého lze nastavovat frekvenci a vlastně řídit celý oscilátor. Vestavěný je i sequencer, který může posloužit při samostatném použití oscilátoru přímo jako jednoúčelového zařízení uvnitř transvertoru. Oscilátor lze také zapnout do režimu majáku, kdy nastavíte požadovaný text a řídící systém oscilátoru potom udělá vše potřebné. Řízeno je to samostatným vstupem PTT.

Vzhledem k vytížení prací a studiem jsem na to tenkrát kouknul, pokýval hlavou, jakože je to dobré a zase šel. Prostě nějak chuti nebylo!
Letos mi to ale už nedalo a tak jsem uvedený oscilátor objednal a k němu zároveň oscilátor referenční, který po zavěšení na GPS zajistí přesnou frekvenci. Je to velmi důležité, protože udělat QSO na těch nejvyšších pásmech je trochu jako hra kočky s myší :-). Neznámá bývá jak frekvence, tak azimut i elevace k protistanici.

Referenční oscilátor jsem zvolil výrobek "mini GPS clock" firmy Leo Bodnar. Je to krásná malinká krabička, ovšem po stránce funkčnosti značně zajímavá. Velmi rychle se "zavěšující" na satelity (do 10 sekund!) a tím pádem dává na výstupu potřebných 10MHz s velmi vysokou přesností! Úroveň výstupního signálu se dá nastavit ve čtyřech stupních, já mám nastaveno na ten nejnižší, bohatě stačí. Výstupní frekvence se dokonce dá nastavit v rozsahu 400Hz - 810MHz, takže poslouží i v jiných aplikacích. Oscilátor jsem zapůjčil na test Vladimírovi, OK1VPZ, a i ten si ho chválil, že má velmi stabilní a čistý signál. Je ho tedy možné použít (s patřičným násobičem) jako LO pro mikrovlnné transvertory.

Takže jsem tedy zakoupil potřebné díly a čekal na dodávku. Od Leo Bodnara došel GPS oscilátor do dvou dní po zaplacení! Velmi rychlé, potěšilo!
Oscilátor od DB6NT už trval trošku déle, ale i tato firma dodala dřív, než původně potvrdila. Mohl jsem tedy začít skládat svůj nový zdroj kmitočtů pro transvertory

Rozhodl jsem se pro kompaktní montáž do jedné krabičky spolu s displejem. GPS jsem "nechal venku", aby šla použít i jinde. Ovládání jsem poněkud rozdělil. Zapínám oscilátor zvlášť, displej také. Tím šetřím drahé miliampéry z baterie, kterou tahám s sebou na kopec. Pomocí displeje nastavím frekvenci a můžu ho hned vypnout. Ono i těch 180mA se počítá. GPS lze zapnout zasunutím do USB zásuvky (ta krabička nemá jiný napájecí konektor).
USB zásuvka byla kapitola sama pro sebe. Na E-bayi se sice dá objednat docela montážně malé provedení, ale čekat na to 4 - 5 týdnů nepřipadalo do úvahy. Tak jsem konektor "vyrobil" z USB prodlužovacího kabelu. Koncovku jsem lehce zmáčknul mezi úhelníček a malou destičku, vznikl hezký konektor, až jsem se divil, hi... Koneckonců je to vidět i na fotkách.

Během tohoto týdne mi Petr ULQ prostě oznámil, že v pátek je kontrolní den "u Vejceho". No tak jsem musel drsně finišovat s oscilátorem, protože jsem se spletl a objednal špatné SMA konektory. Narychlo jsem objednal ty správné u TME, kteří "sedí" v Ostravě, tedy zhruba 30km ode mě. Vyplatilo se. Konektory došly druhý den po objednání a vše bylo zachráněno. Tak jsem finišoval, že jsem to zapomněl i nafotit. Časem plánuji dodělat "inteligentní" ovládání pamětí oscilátoru, takže potom snad bude čas zdokumentovat vnitřek krabičky důkladněji.

No tak jsme se tedy dnes ráno sešli. Jak se dalo předpokládat, Petr ULQ zaspal, hi, takže jsem, i když s 20minutami zpoždění, byl u Pavla, OK2VJC, zase první.
Začali jsme se 122GHz. Pavel má zkušební maják, postavený na bázi oscilátoru a využití 10-té harmonické, takže na místě byl signál síly asi S7 - S8. Ihned se projevilo, že oscilátor MKU je osazen TCXO, takže i samotný oscilátor byl velmi stabilní. Poté, co jsme s Petrem zapojili i GPS referenci, koukali jsme jak vrány! Skutečně jsme při poslechu majáku byli na 122GHz na naprosto stejném kmitočtu. Mám to i vyfocené.
Poté jsme zkoušeli i maják na Kubánkově (JN99DP) na 47GHz. Ten je řízen krystalem, za ta léta provozu je sice o cca 100kHz níž, ale krátkodobá stabilita vynikající. Navíc ještě plánuji zlepšit stabilitu FT817-ky za pomoci TCXO. Naši asijští přátelé to vyrábějí a prodávají za asi 230,00CZK (stačí na E-bayi zadat heslo "TCXO FT817"). Poštovné zdarma, jen se na dodávku musí chvilku čekat. Z testů, které jsem k tomuto tématu našel u strýčka Googla vyplývá, že stabilita FT-čka se zlepší zhruba 5x! To za těch pár korun jistě stojí!

Tak jsme dnes odzkoušeli všechny naše transvertory a zítra tedy hurá na kopec. Povedlo se mi na poslední chvíli zajistit i oficiální povolení k výjezdu na vrchol Velkého Javorníka. Sice jsem dojel na polesí mimo pracovní dobu, ale paní mě od vidění už za ta léta zná a byla velmi ochotná. Navíc tento pátek je svátek, čili v době úředních hodin od 7 do 15 bych tam akorát mohl běhat dokola jak mlsný pes a nic bych nedostal!

No a teď tedy obrazová příloha:První spuštění MKU LO 8 - 13 PLL s displejem doma na stole...Sestavený oscilátor v kovové krabičce zepředu. Vpravo je vstup reference z GPS s indikací zavěšení oscilátoru...Sestavený oscilátor zezadu...Některé z "obrazovek"nastavení MKU pomocí displeje...GPS přijímač s oscilátorem, krabička je dlouhá cca 55mm (bez konektorů)...A takto vypadá GPS uvnitř...V malém "kufříčku" se skrývá GPS anténa, USB kabel a vlastní referenční oscilátor...Kopie obrazovky s nastavováním GPS ref. oscilátoru...Poslech majáku na 122GHz, moje FT-817...Poslech majáku na 122GHz, FT-817 Petra ULQ...Kontrolní den na zahradě u Pavla, OK2VJC...[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.