phpRS
Dnešní datum: 23. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* MW contest 2015

Vydáno dne 12. 06. 2015 (6816 přečtení)

Tak se nám zase přiblížil červen a s ním mikrovlnný závod. Sice jsem trochu přemýšlel, zda vůbec chci na kopec (získání povolení letos bylo pro mě docela nehezkým zážitkem), ale když už jsem tedy zaplatil za to jakýsi ten peníz, tož ho aspoň rozměnit na drobné počtem spojení, hi, hi...

Nachystal jsem techniku týden před závodem a v sobotu kolem 15:00 vyrazil směr Frenštát p.R. a kopec Velký Javorník, JN99BM, 918m a.s.l.
Přes velmi hezké počasí nebylo na kopci až tolik lidí, spíš málo. Což je samozřejmě dobře, nikdo se neplete pod nohy, nezkoumá na co mám parabolu atd., hi... Takže jsem nemusel "vyhrožovat" impotencí těm, co se mi motají před stativem, hi...
První spojení bylo na 47GHz s Edou, OK2BPR. Signál nebyl nic moc, bývá to lepší. Na SSB spojení to ale ještě stačilo. To samé potom na pásmu 76GHz. Také SSB a dvě mikrovlnná spojení byla takříkajíc v kapse.
Následovalo spojení s Pavlem, OK2VJC. Na těch cca 6 km to byly signály... První dvě pásma šla jak na drátkách, signál S9+. Potom přišlo pásmo 122GHz. Vzhledem k oparu, který byl přeci jen trochu vidět, to nebylo až tak slavné. Počáteční S5 se snížil na S1 a tak jsme nakonec spojení udělali telegrafem, který to jistil. Spokojenost, myslím, na obou stranách.
Potom následovalo "stěhování národů". Všechno vynosit na vyhlídkovou věž. Všechno na dvakrát. S bolavou patou docela zážitek.
První spojení z věže jsem udělal s OK2C, kde Petr ULQ obsluhoval již tradičně nejvyšší pásma. 47 a 76GHz šlo docela v pohodě, 122GHz tentokrát ani ťuk. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl ještě udělat OL9W, OK2KYZ a OL7Q, neměl jsem času nazbyt. Takže jsme to zkoušeli jen asi 15 minut a pak jsem tedy šel na další stanice.
S OL9W jsem 47GHz udělal velmi rychle (dali mi číslo spojení 7, což překvapilo), 76GHz už byl trochu problém. Ani s Edou BPR na tom pásmu spojení neudělali. Tak jsme to zkusili místo na 43km jen na 6km a ani to nešlo. Asi mají někde problém.
Následovalo spojení s OK2KYZ, kde jeden operátor pro 7 pásem lítal jak urvaný vagon po nádraží a skoro nestíhal, hi... Směrování jsme udělali podle sluníčka, hi. Měli ho přesně za sebou ve směru na mě. Tak jsem namířil na sluníčko a bylo to napoprvé a hned. Vzhledem k jejich umístění na Svinci u Nového Jičína to šlo velmi pěkně a dalších 13 bodů bylo v kapse.
Vůbec se ta mikrovlnná pásma nějak hodně rozmáhají, 47GHz už má opravdu hodně stanic. Asi ne náhodou patříme v Evropě ke špičce v oblasti VHF a MW pásem...
Po spojení s OK2KYZ jsem začal balit krám, protože se kvapem blížila noc a nosit věci potmě po věži dolů se mi tedy nechtělo. Proto pokus o spojení s OL7Q vzal za své a neuskutečnil se... Snad příště ...

Tak jsem dorazil spolu s tmou domů. V neděli jsem pak už na kopec vysílat nejel...

Tak pro mě skončil jeden ze závodů, v červenci Polní den a potom snad ještě v říjnu UHF contest a zase bude pro letošek hotovo... Protože závody beru opravdu jen jako příjemný relax a radši udělám pár spojení na velmi zajímavých pásmech, než sekat QSO jak Baťa cvičky, jsem spokojený... Ego jsem si pohladil, tož co chtít víc, hi, hi...

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.