phpRS
Dnešní datum: 22. 09. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Další pokusy na 122 GHz, 1. spojení OM - OK

Vydáno dne 18. 08. 2009 (7286 přečtení)

Před časem jsme měli s OK2KYC v závodě problémy se spojením na 122 GHz s OK2VJC i když předtím už se povedlo na 4,7 km a jednostranně na 10,5km.. Pak se ale cosi stalo a nešlo to a nešlo..
Samozřejmě nepříjemná situace, kterou bylo třeba "řešit"..

Každý máme své práce dost a tak se jen sem tam našel nějaký ten volný okamžik k testům..Nejčastěji pozdní odpoledne a moje cesta do Frenštátu p. R. k Pavlovi OK2VJC. Po sestavení zařízení a kontrole odjezd pod Maralův kopec (cca 6,5km) a zkoušet a zkoušet. Po čtyřech takovýchto cestách a nulovém výsledku už to vypadalo docela beznadějně a tak hrozilo, že popelnice, hi, bude bohatší o nějakou tu elektroniku..
Obzvlášť poslední pokus v červenci nám dal zabrat.. Selhalo téměř vše, co mohlo..Tak to dál nešlo, bylo třeba na to jít opravdu "z gruntu".
Následovalo kontrolní měření na Pavlově spektrálním analyzeru a Pavel vyrobil ještě i maják na požadovanou frekvenci. Po předběžné dohodě jsme naplánovali pokusy na tento týden. Ještě v pondělí večer pršelo a tak byly úterní pokusy silně ohroženy. Naštěstí ale příroda tentokrát nesplnila zlá očekávání a tak v úterý nelilo a daly se provádět další pokusy..Vzal jsem si dovolenou a celý den jsme tak měli na testy..Už ráno kolem 8:30 jsem dorazil k Pavlovi a provedli jsme pečlivé naladění obou našich transvertorů na kmitočet majáku.
Poté jsem zajel opět pod "Maralák" a začaly další pokusy.


A zase pod "Maralákem".......

Vzhledem k tomu, že občas nebylo pro opar moje stanoviště od OK2VJC ani pořádně vidět, bylo to těžké. Postupně se však obloha trochu vyčistila a kolem 11 hodiny dopoledne našeho času se konečně povedlo udělat toužebně očekávané spojení. Vliv počasí byl jednoznačně prokázán silnými úniky signálu. Po stabilizaci počasí už to ale šlo velmi hezky, spojení proběhlo CW, z mojí strany ohodnocené 559 a od Pavla jsem "dostal" 589". Dokonce jsem silou signálu "atakoval" S9. Když už to tedy začalo chodit, vyzkoušel Pavel postupně tři paraboly, z toho jednu o průměru 60cm, o které jsme ani nepředpokládali, že by na tak vysoké frekvenci ještě byla mechanicky tolik přesná (pominu-li jiné ozáření), aby fungovala...no, asi je dost přesná, protože to chodilo excelentně..


Dvě ze tří zkoušených parabol....


Po skončení tohoto pokusu jsem se vrátil k Pavlovi domů do Frenštátu a "kuli jsme pikle", co a jak dál..Předané reporty slibují do budoucna ještě docela velký potenciál pro zlepšení stavu i dosahu..

Když už to tak chodilo, bylo třeba toho využít.. Buď zkusit min. 10 km nebo se pokusit o spojení OK - OM, protože slovenská hranice není od nás až tak daleko. Jenže dělat spojení z jedné strany hraniční závory na druhou její stranu nám připadne poněkud nedůstojné, proto jsme se rozhodli to udělat na nějaký ten km vzdálenosti. Jenže kde ??
Tak jsme sedli do auta a vydali se směrem na Bumbálku. Po cestě jsme se rozhodli zkusit se podívat na Soláň, odkud by mohl být dobrý výhled na slovenskou stranu. Takže jsme jeli směr Rožnov, Dolní Bečva, Soláň.. Na kopci se ukázalo, že na zmíněnou Bumbálku jaksi pro stromy není vidět, tak jsme se vydali dál...
Cestou z Velkých Karlovic mě zaujala směrovka na Kasarne.. Jenom 7km, tak jsme se tam vydali..Když jsme vyjeli na kopec místní komunikací, která připomínala spíše tankodrom (nakonec jsem po ní jel 5x !!!! chudáci rekreanti si o nás museli cosi nehezkého myslet, hi), ukázalo se, že by se odtud dalo udělat hezké spojení dolů do údolí na českou stranu.. Ale plán byl na Bumbálku, tak jsme tam jeli..
Po příjezdu se ale ukázalo, že Pavlem na mapě vyhlédnutá cesta není pro auta přístupná.. A spojení na 200 metrů ze zatáčky do zatáčky jsme dělat nechtěli.. Tak to celé "spravil guláš a malé pivo" (v mém případě velké, ale nealko :-) )..
Co dál ? Přeci nepojedeme domů bez toho, že bychom se nepokusili o spojení ?!! Tak zpátky na Kasárne !! Tam jsem na kopci v jedné ze zatáček v nadmořské výšce cca 900m zanechal Pavla a jel dolů hledat cestu a louku, kterou jsme zhora vyhlédli.. Díky mému orientačnímu smyslu (musím se pochválit, jiný to za mě neudělá, hi) jsem hledané místo rychle našel a začali jsme se pokoušet o spojení. Aby to nebylo tak jednoduché, pro změnu jsem neviděl já, kde je Pavel. Zdola ta zatáčka nebyla vidět, protože splývala s kopcem za ní.. A ještě k tomu Pavlovi začala odcházet baterie v ruční stanici, kterou jsme používali k domluvě.. Začínalo to být napínavé, hi.. Nepomáhalo mávání tričkem, máchání rukama jakbysmet.. Na tu vzdálenost nulová šance.. Pavel ale měl lepší dalekohled a hlavně - on mě viděl..Tak mě navigoval doleva a doprava s elektrickým sloupem v zákrytu tak, až jsem byl v přímce směrem k němu.. Bylo vyhráno.. Začal jsem vysílat řadu "V" a po chvilce mi to Pavel "poslal zpátky" příposlechem přes 2m ručku.. Jemným dostavením "Sever-Jugu" jsme nastavili nejlepší signál.
Nejdříve jsme zkusili FM ! Pavel mě slyšel !! Pak jsme zkusili SSB a i tímto provozem jsem byl slyšen velmi dobře. Horší to bylo opačně a tak ke slovu přišla "stará dobrá" morzeovka.. Udělat spojení bylo otázkou několika málo minut. Lokátor jsme měli stejný, JN99EI, a jak jsem zjistil, bylo mezi námi podle GPS navigace přesně 3 km vzdálenosti. "Moje" louka byla v nadmořské výšce 595 m.


Tam kdesi nahoře byl Pavel, OM/OK2VJC/p....


Protože jsme s sebou ty další paraboly neměli, měli jsme "hotovo" opravdu za chvíli.


Pavel balí zařízení na cestu domů....

Pobalit věci, zajet nahoru pro Pavla, sbalit jeho věci a přes Velké Karlovice a Rožnov hurá domů..
Po dojezdu k Pavlovi vypsat QSL lístek, jindy je nesbírám, ale toto spojení si archivovat budu :-)..Stálo nás to pěkných pár dní pokusů a desítky, ne-li stovky najetých kilometrů.. Na mapě APRS je vidět, že jsme jen dneska najeli docela dost..


Dnešní trasa...


Tak se nakonec zadařilo a získaná dávka optimismu dává další "sílu" do pokusů, protože tím dnešním QSO to neskončilo.. Bude třeba ještě zapracovat na stabilitě Pavlova oscilátoru, vyřešit přepínání výkonu násobiče pro vysílání a příjem u mého XVRTR a určitě se vyskytnou další možná zlepšení...Prostě ještě je pořád co dělat..

PS: Dnešní spojení bylo prvním mezi OK a OM v pásmu 122 GHz..

OM/OK2VJC/p JN99EI 14:54 UTC, QRB 3 km
OK2IMH/p JN99EI

Určitě to ale není ani z naší strany poslední QSO, ta vzdálenost musí jít mnohem dál..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


depolama eşya depolama eta saat şehirler arası nakliyat

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.