phpRS
Dnešní datum: 22. 09. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Vysílač Topolná

Vydáno dne 01. 02. 2009 (32271 přečtení)

Před časem jsem popsal středovlnný vysílač Dobrochov. Ten je ale znám spíš jen lokálně. Zato celostátní vysílání stanice "Hvězda" bylo svého času velmi známé. Bylo provozováno z vysílače Topolná poblíž Uherského Hradiště (nedaleko od Zlína). Tehdy vysílal na frekvenci 272 kHz s výkonem 1,5 MW . V dobách minulých byl vysílač slyšet opravdu daleko, dokonce existuje zpráva o poslechu na Madagaskaru... I energetici, kteří byli zvyklí na leccos, při uvádění vysílače do provozu tak trochu zírali, hi...
A protože to bych nebyl já, abych se tam nepokusil podívat, tak jakmile se našlo trochu času (po cca dvouletém "plánování"), ihned jsem tam vyrazil v prosinci 2008 s dalšími dvěma HAMy na průzkum.
Po krátkém telefonátu s pracovníkem ČRA padlo rozhodnutí : "Teď a nebo nikdy, hi"

Zavolal jsem zbývajícím dvěma kamarádům a vyrazili jsme směr Zlín. Najít vysílač není až tak těžké, jeho dvě antény sahají do výšky 270m, což se m.j. i dobře pamatuje vzhledem k tomu, že vysílací frekvence je dnes 270 kHz (musela být změněna, abychom nenarušovali frekvenční plán v celé Evropě). Stožár je vlastně příhradová konstrukce, která sahá do 257 m (tato výška bývá mylně uváděna jako celková, např. na Wikipedii). Zbytek výšky tvoří výsuvná část stožáru, která dosahuje do již zmíněných 270m.
Vzhledem k energetické náročnosti vysílače a tím pádem dost velkým nákladům na elektřinu, byl výkon snížen na "pouhých" 650kW. Původně byly využívány dva PA, každý o výkonu 750kW, dnes jede jen jeden se sníženým výkonem. Aby se zachovala funkčnost druhého vysílače, dochází k pravidelnému střídání obou PA. Každý tak běží jeden týden, pak se vystřídají.


Stožáry vysílače Topolná v záři zapadajícího slunce...Z vysílače je "vzdušným koaxiálem" veden signál do anténního domečku, odkud pak dojde k anténním stožárům..


Výstupní koaxiální vedení


Anténní domeček..Z anténního domečku je pak signál veden ke stožárům. Všechno je opravdu mohutné, tady se svářeči a montéři při stavbě vedení opravdu vyřádili, hi.. K doladění antény slouží ten "černý kabel", který vede od napájecího bodu antény pod přívodním vedením.


Přívod ke stožáru..


Celý stožár stojí na izolační "botce" z keramiky, vedle ní jsou vidět ochranná jiskřiště..Protože je celý stožár poměrně mohutný, jeho váha se odhaduje na cca 250 tun. No, málo to fakt není...
Srdcem vysílače jsou dva PA, každý o výkonu 750kW. V každém z nich jsou tři elektronky RD250VM, každá o výkonu 250kW. Na fotce je vidět, že opravdu mohutné jsou..


Jedna třetina PA, elektronka RD250VMVzhledem k používaným výkonům musí být přitpůsobovací články také "správně" mohutné. Měděné trubky o průměru kolem 5-6cm vzbuzují dojem, že opravdu cosi vydrží..


Jeden z přizpůsobovacích obvodů..V obvodech budiče jsme uviděli i jednu elektronku, která se tak trochu styděla, hi..Jak se pozná, že se elektronka stydí ?? No to je přeci jak u každé baby, červená se, hi.. Tahle měla svoji uhlíkovou anodu červenou od menšího přetížení..


"Stydlivá" elektronka ZD1000Na vysílač jsme přijížděli těsně před západem slunce, odjížděli za úplné tmy. Ale stálo to za to. Konečně jsem stihnul se tam podívat, než to ČRA zruší (zatím tedy ne, ale co my víme?? Někomu rupne v kouli a je to..)... Ještě malé upozornění - celý objekt vysílače stojí na soukromém pozemku, který sousedí s dančí oborou. Proto opravdu opatrně ! Příjezdová cesta je opatřena zákazem vjezdu a pak bacha na myslivce. Teda ne, že by byli nachystaní a stříleli po vás na potkání, hi, ale je vhodné se s nima napřed slušně domluvit a v areálu se chovat tiše.
Ptal jsem se na ev. "Den otevřených dveří", ale zatím nic takového není v plánu. Pokud by bylo, budu samozřejmě o tom informovat..


Po čase jsem doplnil pár fotografií z vysílače, najdete je zde.

[Akt. známka: 2,26 / Počet hlasů: 65] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


depolama eşya depolama eta saat şehirler arası nakliyat

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.