phpRS
Dnešní datum: 23. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Schémata stanice Bendix/King, servisní manuál

Vydáno dne 14. 05. 2006 (22979 přečtení)

Díky Slávkovi, OK2BIK, se stala tato stanice tak populární, že kdo ji nemá, není "in",hi! Z původního webu je proto převeden článek o stanici B/K. Obsahuje popis stanice, její programování a popis úprav, za kterými jsou Honza, OK2ILA a Vojta, OK2IGL.

Aktualizace :
7.6.2007 - Pozor, programovat předvolby lze jen v pásmu, kde je stanice "otevřená", tzn. máte-li stanici, která není rozšířena pro AMA pásmo, žádná frekvence z tohoto pásma vám nebude fungovat. Stanice v takovém případě jen "vrčí" a nereaguje na vaše povely. Nejprve je třeba přes RS 232 stanici "otevřít" pro dvoumetr (viz. zde).

25. 5. 2006 - Honza, OK2ILA, za spolupráce s Vojtou, OK2IGL zveřejnil další poznatky ke stanici. Hlavně se zdá, že byla odhalena potíž se startem stanice, kdy displej zůstával bez zobrazení a stanice jenom "vrčela". Tady to je .
Ještě malou poznámku - pokud se stanice při zapínání chová "podivně" , zkontrolujte především zdroj, zda je dostatečně tvrdý. Ochranný obvod, hlídající podpětí, reaguje i na malé poklesy pod 10,5 V (osobně jsem to měřil a je to poměrně přesně nastavené na pokles pod uvedenou hranici) a resetuje procesor stanice. Pak stanice vyvádí podivné věci.

5. 5. 2006 - tak se mi povedlo dostat do datové podoby servisní manuál Bédi Krále. Najdete ho tady.

30. 4. 2006 - Přidán datový list IO v mezifrekvenci stanice B/K

23. 4. 2006 - v dolní části stránky mezi schématy byla doplněna specifikace stanice podle výrobce, t.j. před "otevřením" na HAM pásmo. Zároveň byla opravena informace o rozsahu, ve kterém stanice vysílá po úpravě. Pův. údaj odpovídal jedné konkrétní stanici, která, jak se ukázalo, má poruchu.

17.4.2006 - doplněna fotka ochranné diody, která chrání stanici před přepólováním napájení. Pokud máte v přívodu zapojenou pojistku (10 A), tak se tato přepálí a stanici se nic nestane.
10 4. 2006 - Honza ILA uveřejnil (pochvala !) další popis úprav. K tomu jen malý nápad - co takhle dát vedle těch LED ještě i miniaturní spínač (tlačítko), zapojit ho na mikrofonní konektor a nemusíte se zlobit s programovacím kablíkem ?!

9. 4. 2006 - ne všechny stanice mají zapojený konektor canon dle schematu. Potýkal jsem se s tím při zapojování modemu APRS. Stejné problémy budete řešit pro paket radio, SSTV atd., proto uvádím jeden z možných postupů řešení. U mé stanice byl na pozici 4 vyveden signál stavu squelche - otevřen x zavřen. Na pozici Option A (vývod 6 canonu) byl připojen pin procesoru, pozice Option B (pozice 5) taky obsazena čímsi jiným, než je popisováno. Tak jsem udělal přepojení uvnitř stanice (viz. foto) tak, aby na pozici Option B byl výstup audio signálu bez ovlivnění regulátorem hlasitosti. Pozice PTT, MIC in a země souhlasí na všech stanicích. Po provedené úpravě vše funguje k mé spokojenosti.

23. 3. 2006 - přidán odkaz na stránky Honzy, OK2ILA s popisem úprav "Bédi Krále", "King-Konga" nebo jak chcete, hi.


Tato stanice se v poslední době velice silně rozšiřuje mezi lidem radioamatérským. Za cenu 500 korun je to takříkajíc "za hubičku".
Já tyto stanice neprodávám, ale je možné je zakoupit třeba tady! Pokud mám správné informace přímo od uvedeného zdroje, pomalu zásoby stanic končí ...
Jedná se o typ LMH3142. Povedlo se mi sehnat dokumentaci a tak ji dávám k dispozici i ostatním. Třeba vám to bude k užitku...

Stolní stanice s klávesnicí a displejem slouží jako tzv. MASTER (s výkonem až 30 W), který umožňuje programovat ruční stanice (SLAVE), které v některých verzích žádný displej ani klávesnici nemají. Naprogramováním MASTER stanice a klonováním dat na ruční pak lze vytvářet sestavy pro použití v nejrůznějších sítích..


Takto vypadá zepředu.
Šířka stanice je cca 210 mm, výška cca 45mm a hluboká je 17 cm včetně chladiče.


A takto zezadu.
Vlevo je vidět PL 259 pro anténu, vpravo je pak konektor pro připojení různých options.

Na konci stránky najdete schémata stanice, nebo si můžete rovnou stáhnout celý servisní mauál.

Regulace hlasitosti u některých stanic nejde regulovat od nuly. Příčinou je odpor, zapájený přímo u potenciometru hlasitosti mezi zem a jeho vývod. Nejspíše to bylo proto, aby profesionální uživatelé (hasiči apod.) nemohli stanici úplně ztlumit a tak přeslechnout důležité hlášení. Náprava je jednoduchá a rychlá v podobě přemostění zmíněného odporu. Máte-li čas, je možné ho "vydolovat" ven. Vzhledem k omezenému přístupu k potenciometru je přemostění rychleji proveditelné.
Honza, OK2ILA odzkoušel možnost regulace výkonu stanice. Využil pro to přepínač PA, který je v naší praxi vpodstatě ve svém pův. účelu nepoužitelný. Navíc označení PA docela vystihuje i novou funkci. Přepínač pak umožňuje změnu výkonu např. 5W /20W. Tady najdete Honzův popis úprav.

Dnes (12.3.2006) jsem vyzkoušel v jakém rozsahu lze stanici naprogramovat tak, aby ještě vysílala. Dole jsem skončil na 144.000 MHz a nahoře na 175.000 MHz (výš jsem nezkoušel, neměl jsem možnost to zkontrolovat na jiném přijímači). Pův. rozsah je uváděn 148 - 174 MHz.
Jen malou poznámku - výstup Option B je nízkoúrovňový audio výstup (ovlivněný regulátorem hlasitosti, odbočka ze vstupu koncového zesilovače (TDA2003), lze udělat výstup z konektoru J6, pin 8 a máte výstup bez regulace potenciometrem hlasitosti - viz. schéma. U některých stanic je tento výstup již realizován a to na pozici Option A, t.j. pin č.6 na konektoru canon na zadní straně stanice.).
Pro použití s modemem jako vstup do stanice použijte pin č. 2 na canonu (MIC HI) a zem na pinu č. 9 (odzkoušeno Petrem, OK2ULQ).
POZOR na výstup napájecího napětí na pinu č. 8 canonu, lze jej velmi lehce zkratovat o vedlejší vývod země. Výsledkem je přerušený plošný spoj (znám dva případy) pod konektorem na hl. desce, t.j. velmi těžko se to hledá !!

Stanice umožňuje scanování třemi různými způsoby, má možnost kontrolovat prioritní kanál a spínač PA slouží k využití stanice jako "megafonu".

Do programovacího módu se stanice dostane pomocí speciálního dvojhmatu (který výrobce i v servisním manuálu tají (nabízí klonovací kabel a další manuál), ale jednoduchou dedukcí se na to dá přijít).
Potřebujete k tomu malé "udělátko", které vyrobíte z 6-ti pólového mikrofonního konektoru (typu RJ), na kterém si na tlačítkový spínač vyvedete kontakty číslo 3 a 6 (t.j. zem a programovací vstup procesoru). Jsou to ty dva, které při poloze čela konektoru (samce konektoru, NE zásuvky na stanici!) směrem k vám a pojistce dole jsou úplně vlevo (to je 6, čili PROG(non))) a pak 3. zprava (to je ta 3-ka, čili zem).
Zapnete stanici. Poté stiskem tohoto spínače a současně tlačítka FCN na klávesnici na cca 5 vteřin se dostanete do programovacího módu, což se projeví nápisem PROG na displeji vlevo nahoře. Potom tlačítka uvolníte a můžete stanici programovat.

Stanici lze programovat přes přípravek prostřednictvím RS232 z PC, ale to pro naše účely není nutné ! Vzhledem k tomu, že programovat stanici nebudete každý den, stačí podle mě toto popsané udělátko a stanici naprogramujete manuálně.

Teď alespoň v kostce, co a jak lze programovat ?

Po vstupu do programovacího módu se zobrazí na displeji Ch 0 .
Tady se programují obecné vlastnosti stanice, společné pro všechny předvolby. Jsou to: TX time out, čili jak dlouho může stanice nepřetržitě vysílat. Po uplynutí této doby stanice přejde na příjem (prostě ji "ukecáte"). Další nastavení je doba, po kterou při scanování stanice čeká, skončí-li na daném kanále nosná, než pokračuje dál. Další je identifikační číslo stanice, pak prioritní scanování atd.
Takže jsme se dostali do programovacího módu. Dalším stiskem FCN se na displeji zobrazí identifikační číslo stanice, které lze změnit stiskem CLR a zadáním nového 7-mi místného čísla. Stiskem PRI se pův. číslo začne zvětšovat o jedničku. Uložíte to stiskem ENT. Nechcete-li číslo měnit, stiskněte FCN a jdete v menu dál.

Dostáváme se do nastavení Tx Time Out - na displeji svítí nahoře PROG a TX, v dolním řádku je číslo a nápis SEC. Pokud je tu nula, je tato funkce vypnuta. Stiskem PRI se číslo zvětšuje po 15 sekundách. Maximální čas je 225 sekund. Stiskem CLR číslo vynulujete. Stiskem ENT data zapíšete do paměti EEPROM stanice.
Dostali jsme se k nastavení doby po kterou stanice "zůstane stát" na obsazené frekvenci při scanování. Na horní části displeje svítí PROG a SCAN. Postup změny a uložení stejný jako v předchozích případech - PRI přidává po 0,5 sekundy do max. 7,5 sec. Přeskočení k dalšímu nastavování opět jako u předchozích funkcí pomocí FCN.

Nyní jsme u nastavení 5-ti funkcí v jednom kroku. Na displeji svítí v dolním řádku 1- 12345. Pokud některá z pěti číslic bliká, znamená to, že příslušná funkce je aktivována. Stiskem tlačítka s příslušnou číslicí se funkce aktivují nebo deaktivují.
Např. 1 - battery saver inhibit, t.j. vypnutí šetření baterie (má význam u ruční verze této stanice), 2 a 3 jsou mód prioritního scanování (např.mód A - nebliká 2 ani 3 - prioritní kanál sleduje polohu knoflíku volby předvolby, mód B (2-ka bliká, 3 nebliká) značí, že PRIoritní kanál je fixní, stanice vysílá podle polohy volicího přepínače předvoleb, v módu C stanice (bliká 2 i 3) může přijímat na kterékoliv předvolbě, při vysílání ale bude vždy vysílat na prioritním kanále). Ke scanování budu muset ještě sednout a napsat k tomu něco víc, umí to totiž hodně věcí..
Funkce 4 - PRIority Lock - uzamknutí nastavování prioritního kanálu. Pokud tato funkce je aktivní, nemohou běžní uživatelé stanice (třeba hasiči - stanice byla pův. pro ně a podobné složky) prioritní kanál změnit.
Funkce 5 - podobná funkce pro tzv. seznam pro scanování.
Čili zase o jednu funkci méně, pomocí které by uživatel byl schopen narušit správnou funkci stanice.
Další programování se zobrazí jako 2- 12345, čili druhá skupina funkcí. Funkce 1 - tady jde o blokování možnosti, aby uživatel měnil CG, neboli Code Guard, což je česky řečeno digitální squelch. Funkce 2, 3, 4 a 5 jsou rezervovány pro budoucí funkce stanice a měly by být deaktivovány. Stiskem ENT můžete požadované změny zapsat do paměti stanice.

Opakovaným stiskem tlačítka FCN se dostanete v nastavování obecných parametrů opět na začátek (na displeji svítí Ch 0 ) a pak můžete znovu cyklicky procházet vše, co jsem právě popsal (tedy obecné parametry stanice).

Chcete-li programovat předvolby (můžete ihned po přepnutí do programování), stiskem tlačítka číslice se dostanete do nastavování. Např. stiskem tlačítka 1 se dostanete do nastavování předvolby číslo 1. Na displeji svítí dole CH 1.
Stiskněte FCN a na displeji se zobrazí RX frekvence na předvolbě 1 (horní řádek displeje ukazuje nápis PROG a RX). Pokud nic nechcete měnit, stiskněte FCN a jděte na další hodnoty. Pokud frekvenci změnit chcete, stiskem CLR vymažete stávající hodnotu a zadáním z klávesnice nastavíte novou. Stiskem ENT zapíšete do paměti.
Další hodnota, kterou nastavujete, je CTCSS frekvence pro danou předvolbu (nejčastěji 82,5 nebo 88,5 Hz). Na displeji svítí nahoře PROG RX a CG. Pozor !!, tady jde o RX, tzn. nastavíte-li tady nějakou frekvenci, nebude stanice pouštět nf signál do reproduktoru, pokud v přijímaném signálu není požadovaná CTCSS frekvence !! Pro TX se to nastavuje dál, k tomu se dostaneme za pár řádků, hi..
Dalším krokem je nastavení DCG, t.j. digitální kódový squelch. Stiskem CLR vymažete pův. hodnotu, stiskem tlačítka křížku dostanete na dolním řádku písmeno d, které znamená, že ten kód je digitální (tedy nejde o tóny). Uložení kódů už zvládáte, tak ho můžete samostaně provést, hi.
Nyní se dostáváme do nastavení TX, čili vysílací cesty stanice.
Na horní části displeje svítí PROG a TX. Pro nastavení frekvence, CTCSS atd. postupujete stejně jako u RX.

Může se stát, že stanice, i když má naprogramovány CTCSS kmitočty, nebude "otevírat" převaděč. Důvod je v malém zdvihu modulace. Lze to napravit pootočením trimrem R157, který naleznete uvnitř stanice na hlavní desce. Je to ten trimr hned vedle plechové krabičky se syntezátorem kmitočtu. Mírným pootočením trimru po směru hodinových ručiček přidáte zdvihu. POZOR ať to s tím zdvihem nepřeženete, nastavení trimru je velmi citlivé !!

Máte-li naprogramovány všechny hodnoty pro předvolbu 1,zůstane na displeji svítit Ch 1 . Stiskem CLR a zadáním dalšího čísla předvolby, kterou chcete nastavit, pokračujete, až je vše tak, jak potřebujete. Na konci programování vám bude na displeji svítit Ch a nějaké číslo od 0 do 14, podle toho, co jste nastavovali,. Pro přechod k normální funkci stačí stanici vypnout a zapnout a je to...
Tož ať se vám to podaří !!


Scanování : stanice umožňuje scanovat předvolby v tzv. seznamu scanování. Ten vytvoříte velice jednoduše. Nastavíte požadovanou předvolbu a stisknete na klávesnici ENT. Na horní části displeje se objeví nápis SCAN. Tím je předvolba "na seznamu". Vymažete jednoduše stiskem CLR. Při zapnutém spínači SCAN pod displejem potom probíhá scanování mezi navolenými předvolbami.

PRI : tato volba umožňuje volbu tzv. prioritní předvolby. Aktivujete tak, že při nastavené požadované předvolbě stisknete na klávesnici PRI. Na horní straně displeje se zobrazí příslušný nápis. Můžete potom být na jakékoliv jiné předvolbě a stanice bude (při zapnutém spínači PRI) 4x za sekundu hlídat prioritní kanál. Nastavení stanice na SCAN a PRI současně má ten výsledek, že posloucháte (hlídáte) na všech předvolbách v seznamu scanování, ale vysíláte jen na prioritní předvolbě. Vše lze ještě zkomplikovat nastavením uživatelských funkcí skupiny 1 a 2, jak je již psáno výše. Pokud je ale necháte tak, jak jsou od prodejce nastaveny, tzn. ve skupině 1 bliká 1 a 3, ve skupině 2 bliká jen 1, tak se to chová, jak je popsáno.

Nastavení výkonu : nastavit výstupní výkon lze trimrem R28, který najdete na desce koncového stupně. Nastavit lze do cca 30 W. Koncový stupeň má tepelnou i reflektometrickou ochranu, tak snad přežije vaše pokusy o jeho likvidaci, hi...Nastavovat výkon nad 20 W ale nedoporučuji. Stanice se bude zbytečně zahřívat a nárůst oproti stávajícímu stavu nebude nijak výrazný...

A tady máte slíbená schémata ve větším rozlišení (co obrázek, to cca 200 kb)

Vnější zapojení mikrofonu atd.

Koncový stupeň

Klávesnice

Deska mikrofonního vstupu

Main Board , část 1

Main Board , část 2

Syntéza kmitočtu

Propojení bloků stanice


[Akt. známka: 1,73 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.