Polní den 2014Letošní Polní den probíhal natolik v pohodě, jak na staně příprav, tak realizace, že skoro není o čem psát. Již potřetí jsem se vydal za Vojtou OK2IGL na jižní Moravu, kde sice nelze očekávat rekordní výsledky, ale příjemné prostředí a větší garance slušného počasí mají taky svou hodnotu. Rozhodli jsme se, že si po 2 letech přehodíme pásma a já tedy vyrazím na 2m, pro relax postavím i 70cm anténu a Vojta naopak. Jelikož jsme s Vojtou oba měli lepší HW než každý z nás minule, měli jsme cíl navzájem se porazit..Cílem a touhou je pro mě každý rok zkusit něco nového, protože jsem ten typ, kterého konstrukce přece jen baví o něco víc než samotný provoz. Bohužel mě trápí to, co dnes všechny a to je nedostatek času. Od toho se odvíjely moje cíle - vylepšit anténní systém, ale co nejméně náročně. Právě z časových a i finančních (možná antény na jedno použití) důvodů jsem zvolil konstrukci 6 el DK7ZB v ultralight verzi. Stvořil jsem rovnou dvojče. Jedna anténa vyšla na nějakých 150 Kč a 2-3 hodiny práce. Slučovač byl jednoduchý s 2 X 75 ohm koaxem. Antény ladily jak měly, i když byly opravdu hodně ostré, ale co to udělá, až je dám dohromady jsem měl trochu obavy.


6el DK7ZB ultralight


Dalším vylepšením byla ultrarychlokonstrukce rotátoru. Použil jsem DC motor s převodovkou od jednoho hama, který mi tu roky ležel nevyužitý s PWM regulátorem zakoupeným za babku na e-bay. Na indikaci směru nebyl čas, tak jsem jen připojil víceotáčkový potenciometr a udělal si na něj kalibrační tabulku na ohmmetru na multimetru prostě sledoval odpor. Taky jsem na stožár přidal trubku pro vizuální kontrolu směru. Pak už jsme s Vojtou jen dořešili energetiku (stovky olověných Ampérhodin + centrála na dobíjení) a vše bylo připraveno.


Rotátor


Na kopci jsme byli už v pátek kolem 13. hodiny. Přece jen toho na stavbu bylo dost a tu pohodu a únik z všedního shonu si člověk musí mít čas i užít. Postavil jsem stanoviště na stejné místo jako v minulých letech, i přes varování Vojty, že bouda telefonního operátora produkuje na 2m velké rušení. Stavba mého stožáru a antén vyžadovala velkou pomoc Vojty a zabrala celkem dost času. Opticky antény neměly ideální geometrii a ani výsledné PSV 1,5 neoslňovalo, ale na 100W by to žádná katastrofa být neměla. Vojta, který má vše perfektně vymyšleno pro "one man show" si mohl dovolit dělat pokusy s KV anténami, protože stavba stožáru jej příliš nezdržela.


Příjezd Stavba antén OK2IGLRáno mě probudila docela intenzivní přeháňka a protože jsem spal velku, podařilo se mi slušně zmoknout. Mraky a přeháňky s bouřkami se honily okolo, ale aspoň byly příjemné teploty. Tak se ve velmi pozvolném tempu podařilo vše pozapojovat a odzkoušet a pro případ nudy jsem postavil i malý stožárek s F9FT pro 70cm. Vojta ke svému velkému neštěstí zjistil, že mu odešel dávač a tak měl velký vstupní handicap.


2m antény OK2ILA Antény OK2IGLZávod nezačal nějak oslnivě. Přestože rušení, na které jsem byl zvyklý ze severu Moravy od big gunů bylo podstatně menší, těžko jsem se se 100W dovolával a na výzvu jsem mohl rovnou zapomenout. Náladu mi zlepšila druhá hodina, kdyz jsem udělal hned 3 I stanice okolo 700km. Bohužel se ukázala oprávněná Vojtova připomínka k rušení od věže. Bylo tak intenzivní, že jsem měl prakticky o 45° zúžený perimetr a to zrovna na velkou část DL. Holt mohl jsem si za to sám... Technika ale fungovala, práce s rotátorem byla příjemná a Vojta si liboval, jak dobře slyší s LNA, který jsem mu zapůjčil.


OK2ILA OK2IGLDále závod probíhal celkem dost v klidu a když jsem před půlnocí měl jen cca 20 tis. bodů, nějak jsem vzdal snahu o poražení Vojty. Ten se pral statečně s osudem a i bez dávače se snažil ostošest. Já jsem asi v 1 hodinu zbaběle ulehl a přenechal jsem závodění jen jemu. Vojtu jsem v 6h ráno našel stále u rádia s nepříčetným výrazem šílence, který neví, co je spánková deprivace. Zkrátka dřel celou noc. Když to nešlo na 70cm, dělal na 2m, protože si taky postavil malý stožárek s krátkou anténou na 2m. Diky absenci FONE dávače se vypjal k velkým CW výkonům.


Hamshack OK2IGL Obě pracoviště ze strany OK2ILADopoledne už to šlo pomalu a postupně jsem posouval hranice cti na 25, 30, 35 tis. bodů. Vedro už nám znepříjemňovalo jakoukoliv činnost. Navíc mě Vojta varoval, že v neděli dopoledne se na kopci vždy objevuje zvláštní rušení, které pokrývá téměř všechny jižní směry. A měl pravdu! Přesto se podařilo vydřít QSO s IZ1POA, které bylo mým ODXem a zároveň můj nový čtverec. Taky jsem si ráno střihl hodinku na 70cm, abych se trochu oživil a udělal pár pěkných QSO. Ke konci závodu už to šlo ztuha a oba jsme vzdali snahu se vzájemně porazit. Poslední hodinu jsem začal rezignovaně prolaďovat a najednou začaly vyskakovat celkem slušné DXy. Ale když jsem v posledních minutách už balil za běhu výzvy, přišlo pár stanic tak, že jsem nakonec Vojtův nejlepší výsledek neporazil jen o cca 50 bodů.


Finále


Jako každý rok si člověk říká, co by bylo kdyby a jak málo stačilo k lepším výsledkům. Ale pokud nechce konkurovat big gun klubovkám, je i takovýto výledek radostí. Oba jsme letos tedy byli velmi spokojení s fungující technikou (krom Vojtovy automatické výzvy), výsledkem i s pohodově stráveným víkendem.


HW:
FT-847 + SSPA 100W na 2m, 40W na 70cm
ANT 2 X 6el DK7ZB ultralight na 2m, 16el F9FT na 70cm
Napájení Pb akumulátory

Předběžné výsledky:
2m: 163 QSO, 39168 b., ODX: IZ1POA, 769km.
70cm : 18 QSO, 3148 b., ODX: DR9A, 629km.

Návrat na hlavní stranu