Polní den 2013I přes loňská krutá vedra se nám minulý Polní den z jižní Moravy v tandemu s Vojtou OK2IGL vydařil a líbil, tak jsem se letos rozhodl nic neřešit a výběr lokality pro závod jsem měl jasný. V plánu byla mnohá zlepšení, vycházející z loňských zkušeností, ale bohužel nějaké náhlé osobní záležitosti v půli června mi z větší části zabránily je uplatnit. Na závod se naštěstí situace uklidnila a já mohl vyrazit na svůj 17. polní den. A právě proto, že byl již 17., přidal jsem pár retro fotek.Jako vždy byla v plánu celá řada úprav a vylepšení. Původně jsem měl v plánu dotáhnout do konce PA postavený na bázi 2 modulů NOKIA BD34 tak, abych mohl použít vyšší výkon a zlepšit anténní soustavu za účelem vyzkoušení vysílání do více směrů. Narychlo jsem slepil alespoň Wilkinsonův dělič na pokusy a rozebral koncový stupeň. Ostatní mělo zůstat stejné. Jak se tak blížil termín závodu, byl jsem rád, když jsem rozebraný PA zase aspoň poskládal zpět a ověřil funkčnost stávající sestavy. S Vojtou jsem se domluvil, že doveze 2 ks antén DK7ZB, které se pokusím jako dvojče použít.
Příjezd do Slavkova u Brna byl trochu napínavý, protože jsem se blížil proti černé zdi mraků, ale nakonec sprchlo jen lehce. Po nákupu paliva (pro operátory) jsme vyrazili na kopec, kam jsme dorazili už po obědě. Počasí nevypadalo moc vlídně - lehké mrholení, černé hradby dokola a blesky do 10 km. Situace se ale postupně lepšila, tak jsme velmi zvolna začali budovat naše stanoviště, užívali si příjemných teplot a vzpomínali na loňské peklo.

Příjezdová sestava. Rok 2013 a rok 1997 :-) :

Příjezd 2013 Příjezd 1997
Bohužel jsem až na místě zjistil, že Vojtou zapůjčené DK7ZB jsou příliš těžké na můj skoro 8-mi metrový stožár, tak nezbylo než se vrátit k původní koncepci s lehoulinkou single F9FT. Abych aspoň vyzkoušel dělič, podmínky a anténu, postavil jsem 4m stožárek s jednou z DK7ZB antén.

Stavba stožárku:

Hlavně kotvy! Ještě trochu křivý, ale stojí...
Vojtův HW byl znatelně upgradován použitím FT-897 a mého 100W PA. Jinak byl vybaven stejně jako vloni. Pro živení takovéto farmy HW jsme disponovali velkým množstvím Pb akumulátorů, občas dobíjenými "Fosilem" (2-taktní elektrocentrála), kterého jsme během svačinových přestávek nahazovali. Méně zatížené baterky dotahoval i 10W solární panýlek.

Tak jsme byli připravení na závod:

Ready!

Vzhledem k minimálnímu upgradu jsem nečekal zázraky, ale přece jen se závod nevyvíjel podle mých představ. Spojení přibývala velmi pomalu, ať už jsem ladil nebo volal výzvu, žádný pile-up se nekonal. Sestava 2 antén sice fungovala a i hloupý Wilkinson jako splitter dělal, co měl. Celkově se ale dělení tak malého výkonu neosvědčilo, tak jsem druhou anténu zrušil a jel stejně jako vloni - single ant. V 18 UTC přišel první úspěch - I4CIV. Vloni jsem i přes celkově lepší výsledek žádnou I stanici neudělal. Taky těch 669km už bylo víc než loňský ODX. Před půlnocí jsem to ale vzdal s počtem QSO proti loňsku menším o více než 10. Ráno jsem začal po 3. UTC, ale trvalo mi přes půl hodiny než jsem udělal nějaké QSO. Mizerie pokračovala a ani na CW se mi nedařilo najít novou stanici. Dařit se začalo mezi 8. a 9. UTC, kdy přišel IZ3NOC/5 a posunul ODX, aby jej IK2FTB/6 následně stanovil na finální hodnotu 707km. O necelou hodinu později se mi podařilo udělat ještě 4. stanici z Itálie (IQ4AX/4) a podruhé v závodě (a potřetí se 100W vůbec) překonat na 70cm hranici 700km.

Setup OK2IGL. Rok 2013 a rok 1997:

OK2IGL 2013 OK2IGL 1997
Pár rozdílů: FT-897, PC, HM 100W PA vs HM Kentaur, HM PA 7W, papír...a Boubín

Následně pár 9A stanic trochu vylepšilo skóre, ale hranice 20 tis. bodů už byla mimo dosah a byl jsem rád, když padlo 15. tis. Půl hodiny před koncem závodu jsem pustil výzvu a nf výstup z TRXu do externího repráku a začal jsem balit. Když přišel 9A2L, zrovna jsem pokládal druhý stožár a od radosti, že někdo volá jsem ho rychle pustil tak, že lehl na lana hlavní antény a málem mi spadlo všechno najednou na hlavu. Naštěstí se konstrukce ukázala festovnější než se zdála a QSO jsem vnořen do auta horní polovinou těla nakonec dokončil. Následný SP9NRB můj účet uzavřel.

Anténa OK2ILA. Rok 2013 a rok 1997:

OK2ILA 2013 OK2ILA 1997
4 WL ant na 70cm vs 0,75 WL ant na 2m

Celá akce letos proběhla ve velmi dobré pohodě v příjemném počasí a tak dojem nekazí ani horší výsledek, který letos s bídou bude stačit na TOP TEN v LP kategorii. Podmínky byly spíš průměrné, takže za horším výsledkem je možná spíše menší úsilí a větší užívání si idyly na skvělém QTH a snad taky trochu absence štěstí. Úspěchem pro mě byly 4 I stanice s QRB okolo 700km a celkově vyšší průměr km/QSO. Katastrofální byl počet udělaných DL stanic. Z techniky se osvědčilo průběžné dobíjení akumulátorů elektřinou z fosilních a solárních zdrojů a některé další drobné vychytávky. Naopak asi slepou uličkou je multi(double)beaming s pouhými 2 X 50W.

Námětů na příští rok je tolik, že to určitě zase vyjde! ;-)


HW:
FT-847 + PA (na bázi 2 modulů NOKIA BD34) buzen na 100W
ANT 16el F9FT, made by OK2BIK, na začátku i 13 el DK7ZB
LNA s ATF54143
Napájení Pb akumulátory + další instrumentárium.

Předběžné výsledky:
70cm : 91 QSO, 17656 b., průměr 194b/QSO, ODX: IK2FTB/6, JN63GN, 707km.

26.7.13: Vzhledem k tomu, jaká se po letoším Polním dnu v amatérské obci strhla debata na téma použití značek a SO a MO kategorií, radši dodám, že jsme jeli 2 X SO - každý jedno pásmo na svou značku. Z textu to možná zcela jasně nevyplývá.

Návrat na hlavní stranu