Polní den 2012Každoročně své okolí bavím tím, jak slibuji, že tento PD jedu jako sólista naposledy a ono to tak nikdy není. Tak jsem zůstal věrný tradici a opět slib porušil. Přesto jsem letos udělal jednu velkou změnu a to vysílací QTH. Situace na stanovišti, kde jsem jezdil 15 let se zkomplikovala a vysílat uprostřed stáda dobytka, rušen elektrickým ohradníkem se mi nechtělo. Získal jsem sice povolení ke vstupu na jiné blízké a velmi zajímavé QTH, nakonec jsem se ale rozhodl pro totální masochismus a přijal pozvání Vojty OK2IGL k vysílání z jižní Moravy. Masochismus proto, že v době vrcholích veder jsem místo příjemné nadmořské výšky 700m n. m. na severní Moravě zvolil cestu na jih na kótu 336m n. m. Po vzájemné dohodě jsem se rozhodl jet jen pásmo 70cm.Přípravy poslední roky řeším dost laxně a i rozhodnutí o QTH padlo jen pár dní před samotným závodem. Naše letošní heslo znělo "není důležité vyhrát, ale přežít", tak jem se spíš než o techniku staral o infrastrukturu. Kdybych ale nic nového nevyzkoušel, závod by mě nebavil. Tak jsem si chtěl alespoň otestovat LNA na 70cm, konstrukce dle OZ1PIF. Narychlo jsem si půjčil transfer relé, jako jakýsi výstupní filtr a přizpůsobení LNA jsem použil cirkulátor z NMT zařízení, ladící na 432 MHz. Zbastlil jsem nějaké propojky a narval do krabice od autolékárničky:

Zbastlený LNA

Posbíral jsem ve sklepě hliníkové trubky různých průměrů a délek a spoléhal na svou fantazii, díky které z toho na kopci udělám stožár. Bohužel se nepodařil rozchodit CW adaptér (velmi složité zařízení s pár konektory, jedním tranzistorem a relátkem), takže bylo jasné, že kvůli sekvenceru ani symbolicky CW spojení tentokrát neudělám. Ostatní vybavení už bylo vyzkoušené a připravené z minulých závodů.
Vyrazil jsem v pátek před polednem rozpálenou Moravou na jih a děkoval vynálezcům klimatizace v autě. Pominu-li malé kufrování díky objížďce a špatně nastavené navigaci, proběhla cesta bez problémů a v určený čas jsme se s Vojtou setkali a společně nakoupili zásoby, abychom zabránili dehydrataci. Na kopec Vinohrad jsme dorazili kolem 16. hodiny, kdy teplota vrcholila okolo 37°C.

Příjezd

Dali jsme se hned do stavění mého stožáru, protože jeho originálnost ve mně budila obavy a komplikace se daly očekávat. Kupodivu všechno do sebe nějak zapadlo a 7-mi metrový prut byl pohromadě docela rychle.

Půjde to i s anténou?

Bez antény je to pěkná tyčVojta vydatně pomáhal

Postavit se nám v pátek už ale stožár nepodařilo. V půl šesté přišla taková malinká bouřka, jediná na Moravě a zahnala nás do auta. Na snímku na radaru (níže) je opravdu malinká, ale přinesla pěknou průtrž s kroupami a vichrem, tak jsme si lebedili, že jsme ještě nazačali se stavbou stožáru. Několikrát jsme viděli a slyšeli startovat dieselagregát u telekomunikační věže - známku výpadků proudu. Při četnosti blesků jsme jen spoléhali na teorii o Faradayově kleci a na lásku blesků s vysokým kovovým objektům (věž). Evakuaci jsme zavrhli jako nebezpečnou, protože by znamenala cestu 2km otevřeným terénem k nejbližší benzince.

Po bouřce

Po bouřce nastalo příjemné ochlazení, ale dusno naznačovalo, že atmosféra ještě neřekla své poslední slovo. V půl osmé přišla další vlna a tentokrát už byla zaznamenaná i médii v podobě všelijakých katastrof, které přinesla. Ostatně jak tomu bylo v různých místech ČR celý týden. Horní snímek radaru (zdroj: ČHMÚ) je z 17:30 SELČ, dolní z 19:30 SELČ. Šipkami označeno naše QTH:

Bouřky

Noc už byla klidná a 17°C nám rozhodně nevadilo.
Ráno jsme se nějak posbírali a velmi pomalu pokračovali ve stavbě. Můj stožár se až nečekaně rychle podařilo postavit a kombinace jištění přes příčník na střeše auta a lany se zdála být účinná. Dokonce jsem nebyl zbaven možnosti urychlené evakuace v případě nějaké další živelné katastrofy.

Stojí!

Vojta se ke stavbě své výbavy moc neměl, což bylo dáno narůstajícím vedrem a taky faktem, že má to své zmáknuté a rozhodně nemusí nic bastlit na místě jako já. Nakonec se i jemu podařilo vše dát dohromady a namotivován mnou dodaným děličem na 2 antény, postavil i druhý menší stožár:

Antény OK2IGLAntény ILA+IGLStanoviště OK2IGL

V pekelném žáru a v rudém převleku nechráněných částí těla jsme začali závod.

Stanoviště OK2ILA

Byl jsem docela natěšený a zvědavý. Jednak na techniku a jednak na jiné QTH, ve mně vzbuzovalo naději na lepší možnosti spojení než z domu. První hodina přinesla 23 QSO, což nebyl žádný zázrak, ale ověřil jsem, že technika funguje dobře a poté, co Vojta zlikvidoval svůj malý větráček :-) se už ani nerušíme. Za 2,5 hodiny (s nějakými pauzami) jsem měl v logu 35 QSO a ODX DR9A, který už ODXem zůstal. Ve 22:30 už ale motivace prohrávala s únavou a po malé pozdní večeři jsem šel s 65 QSO spát.

Večení stanoviště OK2ILAVečerní stanoviště OK2IGL

Vojta naopak chytil slinu a dřel až do 3hod ráno. Můj spánek za moc nestál, navíc byl zpestřený přeháňkami, kdy jsem spoléhal na Vojtu, že případnou bouřku včas ohlásí.
Ráno jsem rezignoval na pokus o osobní rekord a v 5:30 opět usedl k rádiu. Až kolem 6h přišel první 9A v závodě a to jsem o 100km blíž než z domu! Před polednem jsem udělal 100 spojení, ale už to bylo jen trápení. Střídání výzvy s laděním přinášelo spojení s malou kadencí a jen vyjímečně přes 400km. Stanovil jsem si alespoň psychologickou hranici 20 tis. bodů, kterou jsem prorazil kolem půl druhé. Pak už jsem dorazil jen 4 spojení a poslední 1,5 hodiny jen nechal jet výzvu a začínal balit. Celkem to i energeticky vycházelo, protože mi začínaly odumírat baterie a 10W solární panel sotva stačil na dotahování baterek pro notebook a TRX. Vojta mezitím finišoval svůj životní závod a tlačil své QRP ke 40tis., což se mu nakonec těsně nepodařilo.
Balení už komplikovalo jen neskutečné vedro, tak jsme se alespoň polévali zbývající vodou, ať se neuvaříme. V půl šesté jsem vyrazil opět 160km domů do Opavy.
Výsledek zůstal trochu za očekáváním, ale se svou výbavou jsem asi spíš čekal na nějaký zázrak. Jistě bylo méně stanic a nižší nadmořská výška taky vykonala své. Potěšila ale fungující technika (hlavně LNA) a dobrá atmosféra závodění v 2X SO. Co bude příští rok se uvidí... :-).
HW:
FT-847 + PA (na bázi modulů NOKIA BD34) buzen na 100W
ANT 16el F9FT, made by OK2BIK
LNA s ATF54143
4 X 40Ah Pb akumulátor a další instrumentárium

Předběžné výsledky:
70cm : 111 QSO, 20441 b., průměr 184b/QSO, ODX: DR9A, JN48EQ, 629km.


Návrat na hlavní stranu