Polní den 2011Polní den je pro mě vždy ve znamení oddychu v liduprázdné krajině a zároveň příležitostí vyzkoušet něco nového a trochu si zazávodit jako single. Letos jsem měl připraveno hned několik technických zlepšení a tak jsem pomýšlel i na slušný výsledek. Samozřejmě v rámci svých možností a v LP kategorii. Bohužel realita byla dost jiná.

Měl jsem v plánu postavit celkem 3 antény - 2 vysílací s výkonem děleným 90W a 10W a třetí čistě poslechová, se kterou jsem plánoval noční testy s SDR. Jako hlavní anténu jsem letos chtěl použít 16el F9FT, která leží roky nečinně na jedné půdě. Musel jsem ji poněkud opravit a totéž jsem provedl se svou starou 9el F9FT a přijímací 6el DK7ZB. K tomu jsem musel rozchodit několik dalších drobností jako děliče, uzemňovač vstupu SDR při TX atd. Kupodivu jsem všechno nějak stihl a na závod jsem začal těšit. Jediné, co už jsem ale otestovat nezvládl byly právě antény.

První komplikace nastala v pátek, kdy po ránu, přesně podle předpovědi, bylo odporně a i v mém jinak velmi suchém domácím QTH spadlo za dopoledne 30mm srážek. Vyrazil jsem tedy až odpoledne. Na QTH jsem dorazil celkem bez problémů, cesta byla jen lehce rozbahněná a tráva na vrcholu posečená. Teplota sice jen okolo 11°C, ale při nezvyklém bezvětří bylo fajn a vypadalo to, že vše bude OK.

První problémy nastaly při sestavování 6m dlouhé antény F9FT, kdy bylo třeba vyřešit několik mechanických problémů. Například jsem netušil, že soudruzi z RADIOTECHNIKY anténu upevňují v mechnickém středu a nikoli v těžišti. A že ten zadek antény je opravdu hodně těžký... Tento problém jsem na místě bohužel vyřešit nedokázal. Pak jsem začal antény měřit. Nejméně důležitá DK7ZB byla v pohodě, ale obě F9FT měly PSV nad 1,7. Další problém, který jsem byl nucen akceptovat, ale nevyřešil jsem jej. Víc už jsem v pátek nestihl.

16el F9FT

Sobotní ráno mě přivítalo teplotou 7°C a již nezanedbatelným západním větrem. Dle předpovědi počasí jsem ale měl mít na stavbu k dispozici slušný den, tak jsem již od brzkého rána stavěl antény a budoval závodní QTH.

16el F9FT16el F9FT

Vzdal jsem snahy o použití RX antény a víceméně jen pro formu jsem postavil druhý stožár s vedlejší F9FT. Celý den bylo slušné počasí, ale i když bylo až okolo 13°C, pohyboval jsem se prakticky v zimním oblečení. Díky tomu jsem si na slunci spálil jen obličej, hi.

16el F9FT

Závod jsem začal včas a v solidním tempu odjel první 2 hodiny. Bohužel jsem jen ladil, protože jsem prostě nenašel volný kmitočet na výzvu a se 100W QRP mě každý lehce vytlačil. Taky se začal projevovat problém s těžištěm antény, která byla mechanicky dost nestabilní a bylo těžké ji rukou udržet v jiném směru než jaký sama chtěla vzhledem k větru. Pokecal jsem s Vojtou OK2IGL, který taky vyrazil na kopec a provokoval mě líčením své idylky s bezvětřím a relativně teplým počasím na jižní Moravě.
O půlnoci jsem celkem držel krok se svým dosud nejlepším výsledkem a zároveň padal únavou, tak jsem se rozhodl jít chvíli spát. V SO kategorii přece jen v noci spousta stanic spí. V autě s vybudovanou závodní výbavou to nebylo příliš pohodlné, ale spal jsem až do 5 hodin. Venku už bylo hodně nevlídno. Teplota 7°C, sílící JZ vítr a předpověď deště mě přesvědčily zavčas zlividovat část svého stanoviště a tak jsem demontoval stožár s vedlejší F9FT a pouklízel, co se dalo.

16el F9FT

Když jsem usedl k zařízení, namířil jsem na západ a poprvé (a naposled) se mi podařilo hodinu udržet volný kmitočet s výzvou, což přineslo šňůru stanic, včetně DL. Pak už šlo vše jako dřív - 5 min. výzva, pár QSO a pak nějaký QRO buldozer pár set Hz vedle. Navíc jsem už střídal prakticky jen výhradně jižní směry, na západ anténa již nešla udržet. S přicházejícím deštěm a stále sílícím větrem jsem čím dál častěji vysílání přerušoval, abych řešil nějaké komplikace. Před 11. hodinou udeřil déšť plnou silou, pásmo prskalo statikou a vítr už ve mně budil obavy, jak se stožár pohyboval. Nakonec už to prostě nešlo a závod jsem vzdal, i s vědomím, že výsledek nejen, že nebude nejlepší, ale naopak bude nejhorší od dob, kdy jsem přestal vysílat s Kentaurem a 20W.
Balení a demontáž, nebo spíš demolice už byl jeden velký horor. Vítr byl takový, že anténu nešlo v jednom člověku slušně sundat, ale udělal jsem aspoň pokus o řízený pád, ale ani ten se nepovedl a anténa se s železným stožárem téměř vznesla a těžce dopadla. Naštěstí snad půjde opravit. I přes slušnou goretexovou výbavu jsem byl po hodině mokrý na kost a doslova jsem prchal, klouzajíc autem bahnem z kopce dolů. V této fázi už nějak nebyly nervy na fotodokumentaci...
Doma jsem byl ještě dlouho před koncem závodu a celkem zklamaný. Nic moc jsem nevyzkoušel, výsledek mizerný. To vše umocňoval fakt, že z tohoto QTH to byl můj poslední závod, protože nový majitel má s dotčenou parcelou jiné plány. Ale jak říká můj kamarád: "Zážitky nemusí být dobré, ale musí být silné". A to tento Polní den splnil. :-)

HW:
FT-847 s děleným buzením 10W do 9el DK7ZB a 10W do PA cca 90W a 16el F9FT.
4 X 40Ah, 1 X 27 Ah a 1 X 7 Ah Pb akumulátor a další příslušenství.

Předběžné výsledky:
144MHz : 181 QSO, 37776 b., průměr 208b/QSO, ODX: IK5ZWU/6, 793km.


Návrat na hlavní stranu