Polní den 2010Jako každý rok, i letos jsem byl rozhodnut PA již jako SO nejet a připojit se ke klukům v OK2KCE. Situace se ale trochu zamotala a já si opět hrál s myšlenkou vrátit se zase na místo činu. A tak jsem taky udělal. Vpodstatě vše proběhlo jako v minulých letech, se dvěma výjímkami: 1/ rozhodl jsem poprvé jet pouze pásmo 70cm, 2/ nenastal žádný problém.
Pásmo 70cm jsem zvolil jednak proto, že neustálé potíže s 2m PA mi vzaly chuť do zdolávání dalších cílů a taky proto, že jsem chtěl zkusit něco nového.
To, že nenastal žádný probém si neumím vysvětlit. Prostě klaplo všechno: technika, počasí, administrativa, rodina. Asi se i takové věci stávají...

Antény mi poskytli kluci z KCE, šlo o t.č. nepoužívané dvojče 19 el DK7ZB, TRX byla moje FT-847 a na místě PA jsem těsně před závodem provizorně dokončil upravený modul BD34, který dával asi 80W. Cílem bylo jej především vyzkoušet pro další použití.

Jako vždy jsem vyrazil v pátek, ať je dost času na stavbu a vyzkoušení, ale i trochu té pohody v přírodě. Letos bylo na mém závodním QTH mimořádně dobře.

Příjezd

Za celý víkend se neobjevil ani živáček (=člověk), tráva byla vysoká tak akorát a počasí bylo prostě ideální. V rozhlase jsem pořád poslouchal varování před vedry, ale na kopci nebylo víc než 23°C, mírný větřík. A vědomí, že nehrozí bouřky taky dost zjednodušilo stavbu, když jsem nemusel pořád myslet na možnost akutní evakuace. I letos dorazil kamarád Jirka, který mi pomohl se stavbou antén, tak bylo v pátek brzy hotovo.

Stojící antényAntény

V sobotu ráno Jirka odjel a já jsem začal testovat zařízení. PSV antén bylo 1,0 , PA dával plný výkon, všechny baterky držely napětí. Co chtít víc...

Vysílací kutloch, PA vlevoPracoviště

Závod samotný probíhal od začátku poměrně dobře a odpovídal mým odhadům. 55 QSO za první dvě hodiny byl slušný start, pak ale tempo prudce pokleslo. Všiml jsem, že až nápadně nemůžu prorazit hranici 500km. A opravdu. Chodila spousta zajímavých stanic - ve srovnání s mými zkušenostmi z 2m, jako třeba SP2 z JO94 apod. Ale 500km ne a ne přijít. Spát jsem šel po půlnoci s 98 QSO a ODXem 493 km.

Večer

Ráno jsem začal dobře. Hned první spojení s 9A5AA na CW o 3 km pokořilo magickou hranici 500km. Kolem 7-9 hodiny ještě přibylo dost stanic a tak meta 20 tis. bodů, kterou jsem si stanovil jako odhadované minimum, padla ještě do 7 UTC. Pak už to ale byla bída a trápení a další >500km QSO prostě nepřišlo. Dopoledne se přijel podívat Slávek OK2BIK a po jeho návštěvě jsem viděl, že už pro mě závod spěje k závěru. Další povinnosti doma mě nutily končit dřív, tak jsem měl aspoň dobrý pocit, že o nic moc asi nepříjdu. Po obědě jsem už nechal běžet výzvu a naplno reprák TRXu a začal jsem s úklidem. 3 hodiny před koncem závodu jsem to definitivně odpískal poté, co padla další meta - 22tis. b. Úklid byl letos mimořádně rychlý a i obávané spouštění železného stožáru s poměrně těžkými, dlouhými a hlavně půjčenými anténami dopadlo bez dopadu.


Odjezd

Celý závod jsem byl v kontaktu s Vojtou OK2IGL, který jel paralelně 2m na kopci na jižní Moravě a vzhledem k jeho úměrně slabší výbavě a horšímu QTH jsme téměř závodili mezi sebou. Celkově tedy vládne po závodě spokojenost, i když přece jen nějak chyběly ty DXy. Je to holt námět na úvahy, teorií mám několik. Ale čas ukáže, jestli budu mít ještě šanci je uvést do praxe.
Za pomoc děkuji kamarádovi Jirkovi a za další podporu pak Slávkovi OK2BIK, Pavlovi OK2IFS, Petrovi OK2ULQ a Jirkovi OK2PMS.
HW:
FT-847 + PA (upravený modul BD34) - cca 80W
ANT 2 X 19 el DK7ZB
5 X 40Ah Pb akumulátor a další instrumentárium

Předběžné výsledky:
70cm : 132 QSO, 22061 b., průměr 167b/QSO, ODX: 9A5AA, JN85EI, 503km.


Návrat na hlavní stranu