Polní den 2009Přestože jsem vloni byl již přesvědčen, že Polní den v kategorii SO jako osamělý vlk již neabsolvuji, nakonec jsem se nedokázal smířit s tím, že vynechám šťastnou třináctku a závod v tradiční podobě nepojedu. Tak jsem i letos opustil OK2KCE a vydal se bezejmenný kopec u Dvorců.Poměrně silnou motivací byla spousta různých drobných technických inovací a zlepšení, které jsem chtěl vyzkoušet. Především šlo o můj 200W PA, který jsem hodlal budit jen na necelých 100W (z energetických důvodů a z důvodů splnění podmínek nové LP kategrie). Pro tyto účely jsem disponoval spoustou akumulátorů o celkové kapacitě přes 250Ah. Další novinkou pak byla 7 el anténa DK7ZB, kterou plánuji využít ve svém stacionárním QTH a bylo třeba ji otestovat. A aby nezahálela stará dobrá F9FT, tak pro její současné využití jsem otestoval dělič/přepínač a tedy vysílání do 2 směrů dvěma podobnými anténami. No a samozřejmě nový vynikající SW z dílny OK2UWQ - KJTlog.

Vyrazil jsem tedy v tradičně v pátek odpoledne. Triangulační trojnožka na vrcholu je v pokročilém stavu rozkladu, ale jinak se od roku 1997, co zde jezdíme, nic nezměnilo. Opět nádherné pohledy do krajiny, spousty obtížného hmyzu i návštěva lesní stráže.

Po příjezdu:
Příjezd

Také letos mi se stavbou stožárů přijel na pomoc Jirka, který to má sem přes 50 km, ale vždy ochotně alespoň na pátek přijede. Stavba stožárů letos nečinila vážnější problém, tak bylo vše poměrně brzy hotovo.

7el DK7ZB a 9el F9FT jsou opravdu téměř stejně dlouhé:
Antény

...a tam, kde mají být:
Antény

Závodní QTH v celé kráse
QTH

Počasí se v pátek i sobotu drželo velmi dobře, i když bouřkové mraky chodící okolo a viditelné proudy deště skrápějící sousední kopce budily respekt. Všechno se mi ale zázračně vyhýbalo. V sobotu bylo vše přes drobné nedokonalosti (chybějící propojka apod.) hotovo a já byl s rezervou připraven. Hned ze začátku závodu jsem zjistil, že PA, který úspěšně odjel 2 provozáky a zvládl několik MS QSO najednou z poloviny vypovídá službu. Z poloviny proto, že je složen ze 2 modulů a jeden evidentně vypadl. Po čase jsem vypozoroval, že potřebuje trochu zahřát a pak naskočí. A tak jsem až do konce musel po každé delší přestávce ve vysílání cca 10 min. dávat výzvu se staženým buzením než najel. Ale i na těch 20W, co z něj přitom lezlo se občas někdo ozval.

PA a baterie:
200W PA

Používal jsem tedy 2 antény velmi podobných parametrů. Na jednu jsem vysílal fixně převážně na západ s 10W výkonem a na druhou - tradiční otočnou s cca 90W. Byla to moje vlastně úplně první zkušenost s multibeamingem a velmi pozitivní. I na 10W chodily DL stanice, zatímco jsem se 90 watty volal výzvu na 9A.

Vysílací stanoviště:
Základna

V noci jsem to po náročných předchozích dnech už nedával a přes snahu jsem se musel jít asi na 4 hod prospat. Nad ránem jsem zkusil CW QSO, ale pro určité nedokonalosti v mém nastavení KJTlogu jsem po jednom spojení zůstal u SSB. Naštěstí tam bylo co dělat. Závazek byl především překonat loňský výsledek, všechno jiné by byl propadák. Věděl jsem, že by to neměl být problém a taky jsem oněch 45 tis. bodů dosáhl už kolem 6h UTC. Podmínky mi přišly vcelku průměrné, docela chodily YU stanice, naopak se mi nějak moc nepodařily I. Poprvé jsem z daného QTH udělal E7 a LY.

V neděli přijel na tradiční návštěvu Slávek OK2BIK, tak jsme příjemně pokecali, ale odjel právě včas, protože od západu se opět sbíraly dešťové mraky. Bouřky tentokrát už nebraly ohled a musel jsem celkem třikrát stanoviště opustit, protože jsem nehodlal stát mezi mrakem a zemí v místě jediného hromosvodu v krajině.

Kumulonimby stále dokola:
Hromosvod

Jedna z bouřek vznikala přímo nade mnou a ještě dlouho po jejím odchodu a mém návratu bylo od stožáru slyšet sršení. Tím byly poznamenány poslední hodiny závodu, kdy jsem se musel víc starat o záchranu sebe a zařízení, než o body. Nicméně 8 minut před koncem jsem prorazil metu 60 tis. bodů a nemohl jsem být nespokojený. Po závodě jsem ještě na SSB chvíli pokecal s Vojtou OK2IGL, který býval můj tradiční spoluzávodník a letos vyrazil jen rekreačně na kopec poblíž svého domácího QTH na jižní Moravě. Spojení nám ukončila smrt baterek a to oběma prakticky naráz. Prostě tak jak to má být - dovézt domu baterie vyždímané nadoraz!

Všude samé baterky:
Baterie

Balení mi komplikovaly přeháňky, tak jsem letos skončil se zpožděním. Akce byla opět příjemná a úspěšná. A to jak po relaxační, závodní, tak i po technické stránce. Mrzí jen záhadný problém s PA, který bude nutno vyřešit.

HW:
FT-847, HM PA - buzen na cca 90W, interní LNA dle PA3BIY.
ANT 9 el F9FT, 7 el DK7ZB
Spousta baterií, drátů, přepínačů atd.

Předběžné výsledky:
2m : 263 QSO, 60730 b., průměr 230b/QSO, ODX: YU7ACO 721km.
Za pomoc při přípravách i letos děkuji Petrovi OK2ULQ, Pavlovi OK2IFS, Slávkovi OK2BIK a za pomoc na místě Jirkovi (žeby příští rok už se značkou? ; -) ).

Návrat na hlavní stranu.