Polní den 2008Již po dvanácté se na na našem tradičním kopci NR Dvorce odehrála akce "Polní den". Tentorát jsem na ni zbyl sám, tak se ve své spisovatelské prvotině zmíním o tom, jak probíhala.Tradičně se akce koná na "naší" kótě ležící poblíž obce Dvorce s výškou cca 660m n. m. (JN89ST) a pro nás oba protagonisty (tedy mě a Vojtu OK2IGL) je již z dob studentských především příjemným relaxem po zkouškovém období a úvodem do prázdnin. Samozřejmě jsme vždy usilovali o co nejlepší výsledek, ale s HM Kentaurem s 10W jsme nikdy neměli ambice na útok na přední příčky. Letos jsem provedl upgrade svého HW když jsem si pořídil FT-847, tak se nabízelo nejen zvýšení snahy o lepší umístění, ale také rozšíření o pásmo 70 cm. Slávek OK2BIK tedy vyrobil ant na 70cm a já jsem zprovoznil 100W PA a zařídil OL závodní značku, ať se můžeme vyžít kolektivním výkonem v kategorii Multi. Také jsem vymýšlel nízkorozpočtový stožár pro toto pásmo, tedy s využitím domácí zásoby trubek. Vojta měl opravit našeho stařičkého Kentaura a napasovat jej na upgradovaný 50W PA. Chystání na PD probíhalo tedy několik týdnů, ale jak už to bývá, nakonec bylo všechno trochu jinak.

Vojta se nakonec nemohl závodu zúčastnit a tak na mě bylo rozhodnutí, jak vyzkoušet to, co jsem před závodem vytvořil a zároveň stíhat závodit tak, aby to ještě mělo smysl. Nakonec jsem se rozhodl, že nebudu minimalista a vezmu všechno. Problém byl stožár, protože tradiční masivní na 2m se mi nevleze do auta - to býval úkol Vojty - a nový nízkorozpočtový byl dosti gracilní na 2 antény. Nezbylo než to risknout. Naše QTH mě přivítalo nevlídným počasím, ale dle předpovědí s vizí zlepšení. Vítr nepočítám, ten je součástí "genius loci", neznám jiné takto větrné místo se stejnou ASL.

Příjezd

Teprve na místě jsem začal trubky budoucího stožáru pasovat k sobě tak, aby stožár aspoň ty 2 dny vydržel.

Rozvaha nad stavbou

Později se dostavil Jirka, který, ač ne-amatér je tradiční součástí "infrastruktury" a i letos přislíbil alespoň pomoc se stavbou stožáru. Společně jsme řešili problém opěry stožáru. V nabídce byly 2 varianty: buď jej tradičně opřít o zkorodovanou triangulační trojnožku, která je na vrcholu. Toto je naše standardní řešení vyžadující však stavbu bizardního přístřešku, který se každoročně stává na 2 dny naším domovem. Nebo nově vyzkoušet kotvení lany (prádelní šňůrou), na což jsem byl rovněž vybaven. I přes slušný vítr jsme odvážně vybrali druhou možnost-je čas zkusit nové věci. Po složení a připevnění antén jsme se dali do stavění. Jak to dopadlo je vidět na obrázku:

Optimismus před postavením:
Před postavením

Tak vypadá střední trubka po pokusu o postavení. Dobrá nálada nás naštěstí neopouští:
Po postavení

Jsou věci, které mechanicky zcela nepochopím: ocelová trubka 28/1,5 se ohnula jako kus drátu téměř do pravého úhlu, přitom zátěž nad ní nebyla větší než cca 8-10 kg. Holt jsme silou šli proti větru a to se nevyplácí, hi. Antény to naštěstí odnesly jen zlomeninou několika plastových příchytek prvků, které jsem měl v rezervě s sebou. Po tomto zážitku jsme opustili variantu s kotvením lany a vrátili se k původní s opřením o trojnožku.
Ta už proběhla normálně, jen bylo třeba napasovat auto v dostatečné blízkosti k trojnožce. Díky její korozi a tedy poddajnosti se to nakonec povedlo. Poté se ještě jako každoročně odehrála návštěva zástupce místních myslivců, kteří nás vždy okamžitě vyčmuchají a přes všechna potřebná povolení jen neradi akceptují. Letos naštěstí nebyl problém.

Vše stojí jak má
Už stojí...

Antény v celé své kráse:
Antény

A celkový pohled:
Contest QTH

Ráno Jirka musel odjet, tak jsem zůstal na budování vysílacího zázemí sám. Opět šlo o prototyp vzniklý na místě, ale povedl se a z jeho útulnosti jsem byl nadšený.

Vlevo dole je přeexponovaný PA 70cm,vpředu TRX, SWR metr, el. výzva, notebook s APRS mapou na displeji:
Vysílací stanovištěVlevo opět PA 70cm, na zemi "elektrárna" pro vysílací aparaturu a Bendix/King:
Vysílací stanovištěEnergetické centrum pro notebook, osvětlení, nabíjení telefonu atd.:
Support

Po zapojení všech drátů jsem přeměřil PSV a udělal pár zkušebních spojení na 2m i 70 cm a když vše proběhlo OK, začal jsem mít obavu. To přece není normální!
Závod jsem začal na 2m celkem zvolna, ale za 2h asi 80 QSO mi dalo prostor přejít na 70 cm a vyzkoušet 100W PA. Tam spojení přibývala slušně a pochvaly na sílu signálu od OK1 stanic hřály u srdíčka.

Obsluha v akci

Po hodině jsem se vrátil na 2m, což bylo podle plánu -vždy 2hod 2m / 1hod 70 cm. Při následující směně jsem však na 70cm registroval pokles výkonu a manipulace s knoflíkem RF out nepřinášly efekt. Tak jsem proměřil napětí baterie a bylo jasno. Problém byl v tom, že odešla baterka, kterou jsem měl za nejzdravější a jedinou schopnou vydržet napájení TRXu. Přepojil jsem tedy na druhou jakž takž slušnou a jel už jen 2m s výkonem staženým asi na 30W, jen příležitostně jsem DXy tlačil plnými 50W. Taky jsem téměř upustil od použití automatické výzvy. Dost jsem ocenil funkci MONI na FT-847, kde jsem si při problémech přehrával vlastní modulaci a hned jsem poznal, že není vše OK.

Večer...
QTH v záři západu

Západy slunce za Jeseníky pro mě nikdy nebudou kýčem...
Jeseníky

Kolem půlnoci jsem po náročném dni a nedobře prospané předchozí noci umíral únavou a rozhodl se pro krátký šlofík. Cca v 5:15 mě vzbudilo světlo venku a hned jsem věděl, že jsem přišel o mnoho hodin závodu. Pohled na nádhernou ranní krajinu mě však i při teplotě 9°C rozehřál a povzbudil.

Antény už jsou v lehké elevaci.
QTH v záři východu

Tak jsem jel až do návštěvy Slávka OK2BIK, který si nemohl odpustit pohled na své antény v akci. Za ním přijela další tradiční delegace s Vítkova - strýc s bratrancem Martinem, takže pokračování v závodění se konalo až ve finále od cca 12h. V tu dobu jsem už byl upnutý jen na cíl pokořit hranici 40 tis. bodů, které jsme z toho QTH ještě nikdy neudělali. A když padla asi 2,5hod před koncem závodu (symbolicky nová DXCC z daného QTH - SM), pustil jsem spokojeně výzvu a sbíral poslední zoufalce. Přestože jsem byl vybaven i na přístup k ON4KST (Via Telnet a GPRS), nějak k tomu nedošlo. Asi nebyl čas, hi. Těch posledních zoufalců bylo celkem dost a když jsem otočil na SV a začaly jít i stanice z KN a KO čtverců, říkal jsem si, že PD jistě dopadne dobře. Nakonec jsem překročil i hranici 45 tis. bodů a nezbývá než jen přemýšlet kolik by to bylo s těmi 10hod nezávodění...
Po závodě jsem tentokrát sám skládal stožár, což ještě málem dopadlo pěkným fiaskem. Při sklápění praskla hliníková spojka trubek a antény z výšky spadly přímo na auto.

Potvora...
Hliník je jen hliník...

Škody na anténách naštěstí i tentokrát byly malé - asi 3 příchytky, ale hůř to odnesla karosérie auta. Chudák Kadett je ale ve finální fázi svého života a až půjde během cca 1 měsíce na sešrotování, alespoň bude všem jasné, že má za sebou bohatý život, hi.

Naloženo a hurá domů.
Plný Kadett

Domů jsem dorazil tradičně utahaný a s přesvědčením, že to bylo naposledy. Už dnes to vidím ale trochu jinak...

Takže souhrně HW:
2m: FT-847 50W + 9 el F9FT
70cm: FT-847 + HM PA 100W + 16el
APRS: Bendix King 25W + 5/8 na střeše auta.
Notebook Compaq nx7300 + HM měnič 12V/18V
4 ks autobaterie, všechny vyřazené, v různém stupni odchodu.

Předběžné výsledky:
2m (asi 14h provozu): 210 QSO, 45622 b., průměr 217b/QSO, ODX: IK5ZWU/5 793 km.
70cm (asi 2,5h provozu): 47 QSO 4686b., průměr 99b/QSO, ODX: DH1NFL 414 km.

Za pomoc při přípravách děkuji Petrovi OK2ULQ, Pavlovi OK2IFS, Slávkovi OK2BIK a za pomoc na místě Jirkovi.

Návrat na hlavní stranu.