Programování stanice Motorola HT800HT800
Jde o radiostanici z rodiny HT600, MT1000 apod., softwarově je kompatibilní s typem P210, liší se údajně jen designem. Na fotografii je bez akupaku, který už to většinou má za sebou. Je tvořen 8 ks NiCd bateriemi, nominálně 10V. Mám vyzkoušeno, že LED indikace vybité baterie funguje pouze při vysílání a to asi od 8,5V. Do cca 6V stanice ještě poslouchá, ale výkon TXu jde pochopitelně rapidně dolů. Schéma akupaku a další info najdete v rámci popisu úpravy nabíječky na těchto stránkách.
TRX má 8 kanálů, i když je občas přepínač aretovaný pouze na 2 apod. Pomoc je jednoduchá. Po sundání knoflíku přepínače a odloupnutí plastu se dostaneme k pojistce, která blokuje otočení přepínače dál než např. na druhý kanál. Stačí ji odstranit.

K přeprogramování stanice je nutné zjistit, jaký je rozsah VCO. Po odkrytování a odstranění plechového krytu je na VCO patrný nápis, který říká, jaký je jeho rozsah. Ve skutečnosti je větší jen asi o 2-3 MHz, takže tento kus na pásmo 2 m přeladit nepůjde. I tak je ale použitelná na GP kmitočtech v pásmu 173 MHz nebo na poslech různých profesionálních služeb ;).

Pokud víme, že stojíme o to si se stanicí hrát a přeprogramovat ji, musíme si sestavit RIB neboli "radio interface box". Schéma jsem musel upravit, protože s uvedeným TRXem původní RIB nefungoval. Rádio komunikuje po jednovodičové obousměrné sběrnici MBUS a obousměrné signální lince BUSY. Moje úpravy jsou ve schématu označeny. IO 7407 jsem neměl k dispozici, tak jsem sestavil obvod se dvěma tranzistory, ale nakonec jsem jsem 7407 sehnal, tak jsem od zkoušení upustil. Kdyby bylo třeba, můžu schéma poskytnout.Vodiče zapojíme podle obrázku, kde je ovšem zakreslený konektor převráceně - jako protikus. Je tedy nutné počítat plošky zrcadlově. Na schématu jsou příslušné piny očíslovány. Programovací vodiče jdou pohodlně připájet na plošky konektoru radiostanice.

PC k obsluze SW by mělo být pomalejší. Mám vyzkoušené opět prehistorické XT, ale narozdíl od M110 zřejmě pojede i novější s CPU do 100MHz. Ovládání SW je poměrně intuitivní a logické. Lze softwarově nastavit i různé HW parametry (úroveň modulace, squelch...), CTCSS atd. Záleží na vybavení stanice. Zde je uživatelský manuál pro radiostanici HT600, která je téměř identická.
Odkazy na různé stránky o starších Motorolách najdete na stránce věnované M110.

Návrat na hlavní stranu.