Indikace nosné – otevření SQ:

 

Možná se bude někomu hodit tato úprava:

Občas si potrpím na nějaké drobné detaily a jedním z nich je LED svítící při otevření squelche – indikace nosné. Např. při ztlumené hlasitosti tak poznám, zda je převaděč otevřený. Takováto ledka na stanici není a pokud není stanice v režimu skenování, pak z displeje otevření SQ nepoznáte. Tak jsem zkoumal, jestli půjde někam zapojit LED, která by to indikovala. V obvodu skvelče jsem našel bod, který má 5V při otevřeném a 0V při zavřeném umlčovači. Tak jsem na něj jednoduše napojil spínací tranzistor a bylo to.

 

A ted praktické provedení:

Na obrázku šipky ukazují bod, ze kterého se bere to spínací napětí a body, odkud se dá vzít napájecí napětí + 5V stabilizovaných nebo napájecí 13,8V. Schválně si to najděte ve schématu, HI.

 

 

A z blízka:

 

 

Ta ploška, ze které se snímá napětí ( kde je odpor 56k) je druhá od kraje. Na obrázku to možná není úplně ideálně vidět.

Je to na hlavní desce poblíž vstupních propustí. Doporučuju si na ploškách proměřit napětí  a ujistit se o jejich správnosti (+5V je tam označeno jen pro úplnost – není potřeba).

 

Na tomto místě je zapojený NPN tranzistor spínající  LED. Snažil jsem se, aby odpor v jeho bazi byl velký – aby byla co nejvíce oddělena od původního obvodu skvelče. Možná to chce trochu experimentovat – i ve vztahu k proudu LED. Mnou použité hodnoty jsou ve schématu, jen ten odpor v bázi nemám 100k ale 56k.

 

 

Mechanické provedení je zhruba vidět na fotce. Součástky jsou ve formě „vrabčího hnízda“ napájené přímo na plošný spoj, na kterém je v tomto místě zrovna docela dost místa. Problém byl jen s tím, kam umístit LED. Nakonec jsem využil stávající díru v desce v opačném rohu – u VCO, kterou jsem provrtal skrz, včetně plastového krytu. Pak jsem díru zvětšíl, aby ledka prošla celá. Nebojte se – v tomto místě je pod deskou už jen stínící fólie. Katodu jsem připojil přímo na desku – tím je dioda zároveň mechanicky připevněná.

 

 

 

Pak ješte pro jistotu zalít vrabčí hnízdo tavným lepidlem a je hotovo. A tak to vypadá:

 

 

Je to jen malý zlepšovák, ale za těch 30 minut práce to myslím stojí. Funguje mi stoprocentně a původní funkce není nijak narušená. Možná vymyslíte lepší umístění LED. Toto asi není ideální, ale hlavní je funkce, ne?

 

Zpět