Přepínání výkonu pomocí přepínače PA:

 

Na úvod jen zmíním další stránku, kde jsem popsal další drobné úpravy a zkušenosti se změnami TRXu.

 

Jistě Vás při pohledu na stanici napadlo, že těch 20 – 30 W je fajn, ale někdy až trochu moc. Navíc přepínač s popiskem PA přímo volá po použití k přepínání výkonu místo pro amatéry naprosto zbytečného megafonu. Regulace výkonu je výhodně realizovaná pomocí trimru, který přes operační zesilovač a tranzistor řídí napětí jednoho z budících stupňů. Jeho regulace funguje asi od 5W do maxima (20-30W). Nižší výkon než těch zhruba 5 W nastavit nejde, jde pak prudce k nule. Co je teda třeba ? Uvolnit přepínač z funkce megafonu a využít jej k přepnutí odporu trimru. Rozhodl jsem, že nebudu zasahovat do obvodu trimru přímo z přepínače, ale pomocí miniaturního jazýčkového relátka připnu k jeho běžci rezistor, jehož druhý konec uzemním. Možná jsou moje obavy z přímého propojení přepínače s běžcem trimru delším vodičem neopodstatněné – můžete to zkusit, ušetříte relátko.

 

Orientační schéma nového zapojení bude vypadat takto:

 

 

 

V poloze malého výkonu relátko připne odpor k běžci trimru, sníží na něm napětí a tím i výkon. V horní poloze je běžec trimru „volný“ a výkon je dán původním nastavením. Zároveň se spojí katoda indikační LED s PTT a tím se při vysílání rozsvítí.

 

Tak jak na to:

 

Napřed odmontujeme panel displeje. Nemám fotku, ale postup je asi takový: napřed se odepnou ploché kabely a ten černý kabík z hlavní desky. Opatrně je protáhneme vodivou fólií a tu odklopíme od panelu. Pak odšroubujeme 4 šrouby – ty stříbrné. Zatlačíme zevnitř na stranu panelu pod klávesnicí a panel celý vypadne. Pak ještě odděláme průhlednou fólii. Asi by šlo provádět úpravy i bez demontáže, ale takhle je to určitě pohodlnější.

 

 

Najdeme přepínač a ze spodní strany přerušíme spoje na označených místech. Spoj je sice oboustranný, ale stačí přerušit to, co je na obrázku červenými křížky. Já jsem to provedl podle obrázku vlevo, kdy jsem ještě přesně nevěděl, jak to dopadne, HI. Modře je označena propojka, kterou je třeba v tomto případě udělat – já jsem ji nakonec vedl až od pinu 2 mikrofonního konektoru (PTT) na označenou plošku nahoře.

Logicky by to ale mělo stačit podle obrázku vpravo, navíc na pravém přepínacím kontaktu dostaneme signál PTT, který můžeme využít k LEDce. Tak jsem to ale nezkoušel, tak mi můžete dát vědět, jestli se nepletu.

 

         

 

 

Tím máme vyřazenu funkci přepínače PA, který je nyní k dispozici. Zapojení plošek už si každý zvládne udělat podle schématu. Napájecí napětí lze vzít ze spínače regulátoru hlasitosti a napojit podle obrázku. Na horní levou plošku přpojíme vodič, který vedeme k relátku, na pravou dolní jde drát ke katodě indikační LED (není zakreslená).

 

 

Umístění LED indikující vysílání na větší výkon je celkem těžké. Já jsem ji dal nad konektor mikrofonu podle následujícího obrázku. Je třeba najít místo, kam se vleze. Přes DPS z druhé strany nic nevede, tak je možno vrtat. Je to ta díra na ve vzdálenější desce, vedle té černé patice.

 

 

Na obrázku je vidět lehce ohnutá zadní deska plošného spoje – stačí vyšroubovat jeden šroubek a pak ten distanční váleček.

Dobře to ale zvažte a vrtejte moc opatrně! Nebo dopadnete jako já – plast horní části čelního panelu je velmi křehký, mně prasknul a bylo po designu, HI.

 

Je vidět vyštípání kolem díry, ve které prosvítá zelený plošňák. Je dobré napřed to vzít vrtáčkem 1 mm zezadu a pak zepředu opatrně větším na malé otáčky.

Pokud ale vymyslíte jiné vhodné místo pro LED, jistě neprohloupíte. Moc možností ale není – a to i v případě, že panel úplně rozeberete. Já jsem to nakonec vyřešil tak, že jsem díru opatrně zvětšil a dal tam 5 mm diodu místo původní 3 mm. Je to o malinko lepší.

 

Z druhé strany jsem do díry dal diodu a zapojil ji přes odpor (dle diody) mezi PTT (přes spínač) a 5V. Na 5V je to nutné proto, že právě toto napětí se spíná proti zemi při klíčování. Napětí je na jednom pinu toho DIL konektoru, který je mezi deskami vedle diody. Na obráku výše je patrný keramický kondenzátor mezi zemí a +5V. Nahoře je zem a dole těch 5V – tam anodu připojíme.

 

 

 

 

 

 

A tak to vypadá po zajištění diody tavným lepidlem a zašroubování distančního sloupku:

 

 

Čelní panel, tedy ovládání, máme hotovo, tak jej zase přišroubujeme a vyvedeme z něj vodič, který ovládá relé. Po složení můžeme vše vyzkoušet:

Zapneme stanici. V dolní poloze přepínače je na vyvedeném drátku 12V a při zaklíčování (které samozřejmě musí normálně fungovat) dioda nesvítí. Když přepneme přepínač do polohy PA – tedy koncový stupeň, HI – na drátku bude 0 V a při zaklíčování svítí dioda. Výkon je v obou polohách zatím samozřejmě stejný. Pokud vše funguje OK, přejdeme k samotnému ovládání výkonu PA:

Já jsem použil miniaturní relátko DIL (velikost jako IO), ale samozřejmě jde jakékoliv na 12V, které se tam vleze. To moje jsem dvěma nožkama připájel na očištěný plošný spoj v blízkosti repráku a kondíku – viz obrázek. Na relátko pak připojíme součástky podle schématu, jen ten odpor 820 ohm zatím nepřipojujeme:

 

 

Na jeden spínací kontakt relé přivedeme vodič z čelního panelu a na druhý, připájíme trimr – třeba 2k2. Z trimru pak další vodič k běžci R28, na který jej opatrně připájíme. Přestože ovládáme vlastně stejnosměrné napětí, chtěl jsem se vyhnout blízkosti toho „silového“ vf vedení. Bohužel to ale nejde – je všude dokola, tak jsem vodič vedl takto:

 

 

Na obrázku je vidět i připojení na běžec trimru R28.

A můžeme nastavovat. Na anténní konktor připojíme umělou zátěž – patřičně dimenzovanou. Napřed si přepneme do polohy PA (páčku nahoru) a nastavíme pomocí R28 vyšší výkon – pokud chceme jiný, než je již nastavený. Já jsem si trošku….teda trošku víc…přidal, HI. Doporučuju kontrolovat odběr, možná budete koukat. Při maximu se  pohybuje kolem 10 A! A taky teplotu chladiče – v koncovém stupni topí všechno, v čem je trochu křemíku. Tak máme nastavenu úroveň vyššího výkonu a na R28 již nesaháme. Námi přidaný trimr na relátku nastavíme na maximum a přepneme přepínač PA dolů - na nižší výkon. Relátko by mělo sepnout a na běžec R28 připojit tak trimr proti zemi. Zaklíčujeme a zkoušíme snižovat odpor trimru (toho přidaného) na nejnižší hodnotu, při které ještě stanice vysílá. Mně vyšla hodnota 820 ohm a výkon kolem 5 W (podle srovnání se známým výkonem jiné stanice na výchylce PSV metru). Pak jen změřit odpor trimru a nahradit pevným. Obvod relátka jsem zalil mou oblíbenou hmotou – tavným lepidlem a bylo to. Doporučuju ale nelít lepidlo na šasi, které se může při dlouhé relaci na větší výkon dost zahřívat a lepidlo tavit…

 

Tak to vypadá přehledně:

 

 

Funguje to naprosto bez problémů a jistě je prostor i pro experimenty. Můžete zkusit táhnout vodič od R28 přímo na panel a vyhnout se tak relátku. Snad by to šlo podél toho koaxu a radši stíněným kablíkem. Já jsem měl strach, tak jsem volil složitější řešení, ale myslím, že časově jsem neztratil víc než cca 15 min. Teda ještě kromě 17 mA , o které jsem zvýšil klidovou spotřebu stanice v poloze malého výkonu. Možno taky změnit polohu LED. Tu lze samozřejmě i vypustit a dost práce ubude. Mně celá operace trvala asi 3 hodiny a to jsem dost měřil, zkoušel a experimentoval. Taky jsem měl trochu problémy s rozebráním panelu. Myslím ale, že do hodiny se to dá zvládnout.

 

Určitě si ještě přečtěte další úpravy a zkušenosti na další stránce.

 

 

Zpět