Odstranění šumu při „zaskvelčování“

 

Na mé stanici jsem měl malý kosmetický problém: v „zaskvelčovaném“ stavu stanice lehce šuměla. Nebyl to šum velký, ale při úplném tichu byl dosti patrný a celkem mě rušil. Při příjmu nosné převaděče, který poslouchám zcela čistě, byl šum dokonce nižší než při zapnutém skvelči. Podle dotazů se tento problém vyskytoval málo, ale minimálně o jednom dalším případu vím. Studoval jsem schéma a hledal příčinu, až jsem se smířil s tím, že šum asi vyrábí procesor, který je na vstup nf zesilovače taky připojený.

Problém byl ale jinde a řešení bylo poměrně banální. Přímo na nožku 1 (vstupu) nf zesilovače TDA2003 jsem měl přes SMD odpor (tuším 68k) naletovaný kablík, který vedl na konektor CANON na zadním panelu. Jako poslední zoufalý pokus jsem jej odletoval (protože spoj přímo na vstup TDA2003 nepotřebuji) a šum náhle zmizel. Na konektoru není kablík s níčím spojený, tak je to pro mě trochu záhada, ale vysvětluju si to tím, že kablík sbíral rušení z okolí (jako anténka, HI) a přiváděl je přímo na vstup. Zřejmě by šlo ještě experimentovat (s hodnotou odporu, blokovací nebo vazební kondík apod.), ale pro mě to bylo řešení nejjednodušší. Kdo potřebuje nf vstup nezávislý na potenciometru hlasitosti, může zkoušet.

 

Když už jsem u toho skvelče, dodám ještě jednu poznámku: v obvodu umlčovače je trimr, kterým (pokud jsem dobře pochopil zapojení) lze nastavit úroveň skvelče pro funci CG. To znamená citlivost umlčovače v té vypnuté poloze potenciometru regulace SQ.

 

 

Poznámka: pokud někoho pohoršuje brutální počeštění slova squelch, tak se omlouvám. Ale skloňování originálu je asi ještě horší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět